kampania w gminach

Na tej podstronie będą prezentowane informacje o działaniach realizowanych w gminach.

B. prosimy Ambasadorów i Koordynatorów o nadsyłanie informacji …

Po kliknięciu w nazwę gminy zostaniesz przeniesiony do zapisu aktywności w gminie. WARTO 😉

ze strony: https://www.jablonka.pl/index.php/informacje-mainmenu-42/6344-no-promil-no-problemhttps://www.jablonka.pl/index.php/informacje-mainmenu-42/6344-no-promil-no-problem

„No Promil – No Problem”

Opublikowano: 13 październik 2021

W dniu 13.10.21 w ramach kampanii społecznej „No Promil – No Problem”,  odbył się event w Jabłonce przy fontannie w parku. Organizatorem kampanii był Wójt Gminy Jabłonka  pan Antoni Karlak, Dyrektor CUW pani Bernadeta Plaszczak, Gminna Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych Komenda Powiatowa Policji w Nowym Targu, Komisariat Policji w Jabłonce oraz pedagog i psycholog Szkoły Podstawowej nr 1,  im. A. Mickiewicza w Jabłonce.

Głównym celem kampanii było uświadomienie mieszkańców Naszej Gminy  na temat wpływu alkoholu i innych środków psychoaktywnych na zdolność prowadzenia pojazdów  oraz jak negatywne ma to skutki na bezpieczeństwo  nas wszystkich.

Uczniowie klas: V i VI  wraz z nauczycielami przygotowali transparenty, koszulki  oraz balony z logo kampanii. Pochód przeszedł ulicami Jabłonki pod Urząd Gminy. Uczniowie wraz z policją zachęcali przechodniów i kierowców do odpowiedzialnych postaw, rozdając ulotki, deklaracje oraz słodkości.

Dziękujemy młodzieży i nauczycielom za zaangażowanie i godną  podziwu postawę.

Mamy nadzieje że Ich głos zostanie usłyszany i  przyczyni się do wzmocnienia bezpieczeństwa na drogach.

foto: Łukasz Sowiński

ze strony: https://www.jablonka.pl/index.php/informacje-mainmenu-42/6344-no-promil-no-problemhttps://www.jablonka.pl/index.php/informacje-mainmenu-42/6344-no-promil-no-problem

ze strony: https://chrzanow.policja.gov.pl/kch/aktualnosci/16139,Kampania-NO-PROMIL-NO-PROBLEM-w-powiecie-chrzanowskim.html

Kampania „NO PROMIL NO PROBLEM” w powiecie chrzanowskim

Gminna Komisja Rozwiazywania Problemów Alkoholowych w Babicach wspólnie z dziećmi z Zespołu Szkół w Babicach, a także funkcjonariuszami Komisariatu Policji w Alwerni przystąpiła do kampanii społecznej „ No PROMIL – NO PROBLEM”. Podczas wspólnej akcji policjanci skontrolowali łącznie 30 kierowców, z których jeden był w stanie nietrzeźwości. Teraz za swoje nieodpowiedzialne zachowanie odpowie przed sądem.

Wczoraj (tj. 21 października br. ) GKRPA w Babicach  wspólnie z dziećmi z Zespołu Szkół w Babicach oraz policjantami komisariatu w Alwerni na drogach gminnych promowali kampanię  społeczną „NO PROMIL – NO PROBLEM”. Głównym celem kampanii jest ograniczenie na terenie Małopolski liczby osób, które prowadzą pojazdy pod wpływem alkoholu i innych środków psychoaktywnych oraz zmiana społecznego nastawienia wobec nietrzeźwych kierowców, jak również  wzmocnienie u pasażerów gotowości do powstrzymywania pijanego kierowcy.

Podczas kontroli, od  jednego z kierujących policjanci wyczuli woń alkoholu. 57 – latek z Chrzanowa miał 1,3 promila alkoholu w wydychanym powietrzu. Policjanci zatrzymali mu prawo jazdy, a za swoje  nieodpowiedzialne zachowanie mężczyzna odpowie przed sądem. Grozi mu do 2 lat pozbawienia wolności.

Na zdjęciu widać dzieci oraz umundurowanego policjanta podczas promowania kampanii społecznej NO PROMIL – NO PROBLEM
Na zdjęciu wzdłuż rzędu pojazdów umundurowany policjant sprawdza trzeźwość kierowcy samochodu, w tle widać dzieci

ze strony: https://chrzanow.policja.gov.pl/kch/aktualnosci/16139,Kampania-NO-PROMIL-NO-PROBLEM-w-powiecie-chrzanowskim.html

ze strony: https://babice.pl/aktualnosci/2021-10-22-no-promil-no-problem-czyli-kontrole-trzezwosci-kierujacych-w-babicach.html

„NO PROMIL NO PROBLEM”, czyli kontrole trzeźwości kierujących w Babicach

22 października 2021

Gminna Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Babicach w ramach kampanii NO PROMIL NO PROBLEM” w dniu 21.10.2021 r. zorganizowała akcję trzeźwości kierowców.

Głównym celem kampanii jest ograniczenie na terenie Małopolski liczby osób, które prowadzą pojazdy pod wpływem alkoholu i innych środków psychoaktywnych oraz zmiana społecznego nastawienia wobec nietrzeźwych kierowców – wzmocnienie u pasażerów gotowości do powstrzymywania pijanego kierowcy.

Uczniowie Szkoły Podstawowej w Babicach mieli możliwość uczestnictwa w kontroli trzeźwości prowadzonej przez funkcjonariuszy z Komisariatu Policji w Alwerni. Kontrola odbywała się w godzinach 9.00-10.00. Funkcjonariusze policji: kom. Grzegorz Tuligłowicz, asp. Michał Strączek oraz asp. Michał Lalik przeprowadzili badanie ok. 30 kierowców. Wspierali ich uczniowie klasy IV i klasy V SP w Babicach pod opieką pedagogiczną Pani Agnieszki Ząbek, Pani Beaty Wiśniewskiej oraz Pani Edyty Martyna Uczniowie obdarowywali kierujących ulotkami tj. List Tymona do kierowców – rodziców, ,,Bajki nopromilowe”, mini-liczydełka. Było to dla nich nowe, ciekawe doświadczenie. Akcję profilaktyczną wsparł również swoją obecnością Pan Dawid Pierzchała – Zastępca Wójta Gminy Babice. Większość kierowców wykazała się odpowiedzialnością, jednak wśród badanych został zatrzymany nietrzeźwy kierowca. Przeprowadzona akcja pokazuje, iż pomimo szeregu akcji profilaktycznych promujących prawidłowe zachowania na drodze, wciąż zdarzają się przypadki osób łamiących prawo i prowadzących pojazd po spożyciu alkoholu.

Pamiętajmy, że kierowanie w stanie nietrzeźwości nadal pozostaje główną przyczyną wypadków drogowych, w tym tych najpoważniejszych, ze skutkiem śmiertelnym. Niejednokrotnie wzorowa reakcja i postawa obywatelska może zapobiec tragedii. Pamiętajmy, że nawet anonimowa informacja przekazana na numer alarmowy bardzo często przyczynia się do zatrzymania sprawców przestępstw. Dzięki takiej postawie możemy zapobiec wielu tragediom na drogach.

Komisja pragnie podziękować funkcjonariuszom z Komisariatu Policji w Alwerni, Dyrektorowi Szkoły Podstawowej w Babicach wraz z kadrą pedagogiczną oraz uczniom za okazaną pomoc oraz udział w tak ważnym dla nas przedsięwzięciu.Film kampanijnyRegulamin konkursu NO PROMIL NO PROBLEM – konkurs indywidualnyZałączniki do konkursu indywidualnegoRegulamin konkursu NO PROMIL NO PROBLEM – konkurs rodzinnyZałączniki do konkursu rodzinnegoKlauzula informacyjnaKlauzula informacyjna – konkurs rodzinny Akcja „NO PROMIL NO PROBLEM”

Akcja "NO PROMIL NO PROBLEM"
Akcja "NO PROMIL NO PROBLEM"
Akcja "NO PROMIL NO PROBLEM"
Akcja "NO PROMIL NO PROBLEM"
Akcja "NO PROMIL NO PROBLEM"
Akcja "NO PROMIL NO PROBLEM"
Akcja "NO PROMIL NO PROBLEM"
Akcja "NO PROMIL NO PROBLEM"
Akcja "NO PROMIL NO PROBLEM"
Akcja "NO PROMIL NO PROBLEM"
Akcja "NO PROMIL NO PROBLEM"
Akcja "NO PROMIL NO PROBLEM"
Akcja "NO PROMIL NO PROBLEM"
Akcja "NO PROMIL NO PROBLEM"
Akcja "NO PROMIL NO PROBLEM"

ze strony: https://babice.pl/aktualnosci/2021-10-22-no-promil-no-problem-czyli-kontrole-trzezwosci-kierujacych-w-babicach.html

Gmina Mszana Dolna bierze udział w XIV edycji kampanii NO PROMIL – NO PROBLEM

Do tego, żeby żyć zwyczajnie trzeba mieć sporo odwagi.”

Ta maksyma Sørena Kierkegaard’a została przywołana przez inicjatorów tegorocznej kampanii, aby podkreślić znaczenie odwagi w myśleniu i działaniu, by móc na co dzień przeciwstawiać się złu.

Kampania NO PROMIL – NO PROBLEM to odpowiedź na niezaprzeczalne, potwierdzone statystykami policyjnymi fakty: nietrzeźwi kierujący pojazdami zajmują czołowe miejsce w niechlubnym rankingu sprawców wypadków drogowych. Pijani kierowcy to – po nadmiernej prędkości kolejna istotna przyczyna wypadków i kolizji drogowych. Te dwie przyczyny często idą w parze. W 2020 r. kierowcy „na podwójnym gazie” spowodowali 1656 wypadków, w których aż 216 osób poniosło śmierć a 1847 zostało rannych. Nawet 12 lat pozbawienia wolności, wysoka grzywna czy utrata prawa jazdy na 10 lat lub na stałe – takie kary nie odstraszają kierowców decydujących się na jazdę po spożyciu alkoholu. Wobec takich faktów trudno pozostać obojętnym. Trzeba dołożyć wszelkich starań, aby zmniejszyć wskaźniki śmiertelności i wypadków na polskich drogach.

Inicjatorzy kampanii społecznej NO PROMIL – NO PROBLEM od czternastu lat przekonują, że nie ma skuteczniejszej drogi, aby to osiągnąć niż kształtowanie odpowiedzialnej postawy kierowcy, świadka i pasażera – poprzez działania profilaktyczne i edukacyjne.

W październiku 2021 r. wystartowała 14 edycja małopolskiej kampanii społecznej NO PROMIL-NO PROBLEM pod hasłem Prawdziwa odwaga lubi bezpromilowe klimaty. Rozpoczęła się ona podczas konferencji inaugurującej tegoroczną edycję kampanii w dniu 30 września 2021 r w Wieliczce. W konferencji wzięła udział Jolanta Kościelniak, przedstawicielka Gminy Mszana Dolna, członkini Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych.

Gmina Mszana Dolna tradycyjnie już włącza się w tą wartościową i przyjazną kampanię społeczną. Jej wyjątkowość polega na tym, że bazuje ona na pozytywnych skojarzeniach, budzi sympatię i zainteresowanie, jest kolorowa, angażuje ludzi młodych, – ale i całe społeczności. Nie epatuje drastycznymi obrazami, raczej wydobywa potencjał i czerpie z talentów młodych ludzi inspirując ich do prospołecznych, odważnych działań.

Jak co roku Bolesław Żaba, wójt Gminy Mszana Dolna obejmuje swoim patronatem gminne działania kampanii. Również szkoły na terenie gminy mają w niej swój istotny udział. Będą się tam odbywać zajęcia edukacyjne w oparciu o przygotowane przez autorów kampanii scenariusze, a także szkolne wydarzenia promujące kampanię NO PROMIL – NO PROBLEM. Mieszkańcy Gminy Mszana Dolna mogą również wziąć udział w konkursach: indywidualnym lub rodzinnym. Regulaminy konkursów zostaną opublikowane na stronie internetowej gminy.

Celem kampanii jest:

 • ograniczenie na terenie Małopolski liczby osób, które prowadzą pojazdy będąc pod wpływem alkoholu i innych środków psychoaktywnych
 • zmiana społecznego nastawienia wobec nietrzeźwych kierowców – wzmocnienie
  u pasażerów gotowości do powstrzymywania pijanego kierowcy
 • wzbudzenie refleksji u aktualnych kierowców
 • dostarczenie (upowszechnienie) wiedzy na temat sposobów autokontroli stanu trzeźwości u kierowców
 • w dłuższej perspektywie oczekiwanym rezultatem kampanii jest zmiana postawy społecznej – przyzwolenia na kierowanie pojazdami pod wpływem substancji psychoaktywnych.

Autorzy kampanii NO PROMIL NO PROBLEM deklarują:

Nie chcemy wprowadzać prohibicji! Chcemy bezpieczniejszych dróg, po których chodzą nasze dzieci, po których jeździmy! Chcemy, aby wsiadający „za kółko” był trzeźwy, bo życie naszych (i Twoich) bliskich jest ważniejsze, niż chwilowa przyjemność promilowego kierowcy!!! Dla nas bezpromilowo = bezproblemowo.

Wszystkich Mieszkańców Gminy Mszana Dolna i naszych czytelników serdecznie zapraszamy do włączenia się w akcję NO PROMIL – NO PROBLEM. Zachęcamy do przemyślenia
i stosowania zasad bezpiecznego użytkowania dróg:

 • Nie obawiajmy się zdecydowanie sprzeciwić, czy wręcz uniemożliwić prowadzenie samochodu pijanej osobie.
 • Bądźmy odpowiedzialni i przewidujący. Wybierając się na imprezę alkoholową wcześniej postarajmy się o towarzystwo osoby, która zapewni nam bezpieczny powrót.
 • Sprawdźmy czy nasze dzieci i młodzież znają te zasady i uczmy je odważnie reagować sprzeciwem wobec pijanych użytkowników dróg.
 • Dajmy innym przykład własną, odważną postawą, respektującą zasadę prowadzenia pojazdów w stanie absolutnej trzeźwości.
 • Przestrzegajmy przed konsekwencjami społecznymi i karnymi naszych bliskich, którzy beztrosko wsiadają za kierownicę „po piwku”.
 • Nie bądźmy bierni! Kiedy widzimy pijanego kierowcę, który wsiada do samochodu, reagujmy.

Pamiętajmy, że możemy w ten sposób uratować życie i zdrowie naszych bliskich i tego nieodpowiedzialnego człowieka, który wsiada do samochodu po alkoholu.

Anna Petrycka

Ambasadorka Kampanii Społecznej NO PROMIL – NO PROBLEM w Gminie Mszana Dolna

ze strony: http://www.szczurowa.pl/artykuly/artykul/8625,kampania_spoleczna_no_promil_no_problem.html

2021-09-21 Aktualności / Kampania społeczna NO PROMIL – NO PROBLEM

Samorząd Gminy Szczurowa wspólnie ze szkołami podstawowymi aktywnie włącza się w kampanię społeczną „NO PROMIL – NO PROBLEM”.

Nasze działania będą miały na celu ograniczenie na terenie Gminy Szczurowa liczby osób, które prowadzą pojazdy będąc pod wpływem alkoholu i innych środków psychoaktywnych oraz zmianę społecznego nastawienia wobec nietrzeźwych kierowców – wzmocnienie u pasażerów gotowości do powstrzymywania pijanego kierowcy.

Przed nami:

 • profilaktyczne zajęcia warsztatowe – NOP NOP
 • szkolenia dla liderów młodzieżowych
 • szkolenia dla Rad Pedagogicznych
 • nopromilowe konkursy

UG Szczurowa

ze strony: http://www.szczurowa.pl/artykuly/artykul/8625,kampania_spoleczna_no_promil_no_problem.html

2021-11-09 Aktualności / Realizacja kampanii NO PROMIL – NO PROBLEM w Placówce Wsparcia Dziennego

W ostatnim czasie dzieci uczęszczające do Placówki Wsparcia Dziennego w Niedzieliskach włączyły się w kampanię NO PROMIL – NO PROBLEM. To akcja mająca na celu ograniczenie na terenie Małopolski osób, które prowadzą pojazdy po spożyciu alkoholu i innych środków psychoaktywnych, a także zmianę nastawienia wobec nietrzeźwych kierowców. Wspierają czynnie tę akcję, gdyż kampania społeczna NO PROMIL – NO PROBLEM dotyka bardzo ważnych aspektów profilaktyki.

W ramach działań zostały przeprowadzone profilaktyczne zajęcia warsztatowe NOP NOP. Uczestniczące w nich dzieci zapoznały się z materiałami dostarczonymi przez organizatorów kampanii. Dowiedzieli się, że należy zachować rozsądek i odpowiedzialność w podejmowaniu decyzji o wsiadaniu za kierownicę i jak fatalne w skutkach może być prowadzenie pojazdu po spożyciu alkoholu oraz.

Drugim z działań było przeprowadzenie na terenie Placówki konkursu plastycznego, podczas którego dzieci wykonywały plakaty związane z tematem przewodnim kampanii. Prace okazały się bardzo różnorodne i doskonale obrazujące temat. Dzieci samodzielnie wymyślały projekt, a także hasła.

Przeprowadzona w naszej Placówce akcja zwiększyła świadomość dzieci odnośnie problemu prowadzenia pojazdów po spożyciu alkoholu. Wszyscy zgodnie uznali, że jest to niedopuszczalne i należy temu zapobiegać. Otrzymane ulotki dzieci przekażą dorosłym w swoim otoczeniu, by promować pozytywne postawy oraz szeroko pojętą trzeźwość.

Paulina Kałuża
Michał Winczura

ze strony: http://www.szczurowa.pl/artykuly/artykul/8699,realizacja_kampanii_no_promil_%E2%80%93_no_problem_w_placowce_wsparcia_dziennego.html

Konkurs piosenki nopromilowej

(kliknij w poniższy obrazek)

ze strony: https://www.niepolomice.eu/miniatura/marsz-trzezwosci/#

Marsz trzeźwości

19 listopada dzieci i młodzież z niepołomickich szkół przeszły ulicami Niepołomic w Marszu trzeźwości.

Wydarzenie odbyło się w ramach Kampanii „No Promil – No Problem”, którą prowadzi Miejsko-Gminna Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Niepołomicach.

ze strony: https://www.niepolomice.eu/miniatura/marsz-trzezwosci/#

ze strony: https://www.niepolomice.eu/edukacja/prawdziwa-odwaga-lubi-bezpromilowe-klimaty/

Nikogo nie trzeba przekonywać do tego, że życie jest najwyższą wartością. O tym, że trzeba je chronić i pielęgnować wiedzą wszyscy. Jest jednak obszar, który mimo tych oczywistości pozostaje wstydliwie przemilczany i bywa – niestety świadomie ignorowany. To ogromna ( w skali kraju ) rzesza pijanych kierowców, którzy siadając za kierownicę stwarzają tym samym zagrożenie dla życia i zdrowia zarówno swojego, jak i innych uczestników ruchu drogowego.

Chcąc poprawić świadomość w tej kwestii w Gminie Niepołomice od kilku lat, cyklicznie podejmowane są działania w ramach kampanii społecznej pod nazwą No promil – no problem, nad którą honorowy patronat sprawuje burmistrz Roman Ptak. Tegoroczna czternasta odsłona kampanii odbywa się pod hasłem: Prawdziwa odwaga lubi bezpromilowe klimaty. W tym roku w działania kampanii zaangażowała się większość szkół z terenu miasta i gminy.

Warto wiedzieć, że kampania nie jest akcją, która ma na celu wprowadzenie prohibicji. Głównym założeniem jest uświadomienie wszystkim użytkownikom dróg, aby korzystając z nich byli trzeźwi. W tym obszarze niezwykle istotna jest również postawa świadków sytuacji, gdy ktoś nietrzeźwy próbuje wsiąść za kierownicę lub już prowadzi po alkoholu. Potrzeba tu odwagi, żeby zainterweniować. Ale taka postawa nie tylko chroni osobę nietrzeźwą, lecz również innych użytkowników dróg przed konsekwencjami nieodpowiedzialnego zachowania.

Osoby, które pozwoliły jechać nietrzeźwemu, po wypadku często czują się współwinne tragedii. Mówią, o wciąż powracających wątpliwościach: „ gdybym pomyślał”, „ gdybym zareagował”, „mogłem temu zapobiec”. Aby uniknąć takich przykrości wystarczy być odpowiedzialnym świadkiem/pasażerem. Do takiej odpowiedzialnej postawy namawia i zachęca Kampania No Promil – No Problem.

Marzena Stawarz
pełnomocnik Burmistrza ds. Profilaktyki
Ambasador Kampanii No Promil No Problem

ze strony: https://www.niepolomice.eu/edukacja/prawdziwa-odwaga-lubi-bezpromilowe-klimaty/

Marsz na Rzecz Trzeźwości

Wycieczka Chęciny. Szkoła Podstawowa im. Adama Mickiewicza w Staniątkach. Staniątki27 października uczniowie wraz z nauczycielami naszej szkoły wzięli udział w Marszu na Rzecz Trzeźwości, który odbył się w ramach kampanii społecznej NO PROMIL – NO PROBLEM. Uczestnicy happeningu, zaopatrzeni w balony i przebrani w koszulki kampanijne, przemaszerowali z transparentami ulicami Staniątek w asyście policji oraz Ochotniczej Straży Pożarnej w Staniątkach, skandując hasła „nopromilowe”. Celem kampanii jest ograniczenie na terenie Małopolski liczby osób pod wpływem środków psychoaktywnych za kierownicą oraz zmiana społecznego nastawienia wobec nietrzeźwych kierowców – wzmocnienie postawy krytycznej u pasażerów pojazdów, których kierowca wzbudza wątpliwości co do stanu trzeźwości. Data marszu została wybrana nieprzypadkowo, bowiem okres Wszystkich Świętych jest czasem wzmożonego ruchu na polskich drogach. Wtedy dochodzi do licznych wypadków z udziałem pijanych kierowców. Mamy nadzieję, że nasze działania skłonią wszystkich użytkowników dróg do refleksji i większej odpowiedzialności za zachowanie na drodze.
Koordynatorzy kampanii:
Magdalena Madej
Małgorzata Rzeszutek – Ślusarczyk

ze strony: https://www.niepolomice.eu/events/marsz-na-rzecz-trzezwosci-2/

Marsz na rzecz trzeźwości

W piątek 19 listopada Miejsko-Gminna Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Niepołomicach serdecznie zaprasza mieszkańców naszej gminy do udziału w Marszu na rzecz trzeźwości na małopolskich drogach, organizowany w ramach Kampanii „No Promil – No Problem”.

O godz. 11.30 zaplanowano zbiórkę i formowanie w kolumnę przy Zespole Szkół Średnich, Pl. Kazimierza Wielkiego 1. Przemarsz zaplanowano ulicami Niepołomic, a jego zakończenie na scenie w Parku. Młodzież ze szkół biorących udział w Marszu zaprezentuje krótki program artystyczny związany tematycznie z przesłaniem kampanii.

ze strony: https://www.niepolomice.eu/events/marsz-na-rzecz-trzezwosci-2/

ze strony: https://www.gorlice.pl/pl/220/11480/powstrzymaj-pijanego-kierowce.html

Powstrzymaj pijanego kierowcę

W środę, 17  listopada na gorlickim Rynku odbył się happening No Promil No Problem „Powstrzymaj pijanego kierowcę”.

Akcja „No Promil No Problem” rozpoczęła się w Miejskim Przedszkolu nr 8 w Gorlicach przy ul. Hallera. Przedszkolaki przygotowały przedstawienie słowno-muzyczne pt. Promil „Nie jest przyjacielem tylko do złego kusicielem”, po którym panowie policjanci dali dzieciom kilka rad dot. bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Można było sprawdzić, jak działa alkotester. Po przedstawieniu odbyło się rozdanie nagród dla uczestników konkursu plastycznego „No Promil No Problem”. Kolejnym elementem akcji był happening przed budynkiem przedszkola, którego celem była edukacja kierowców, aby nie jeździli pod wpływem alkoholu. Dzieci w asyście panów policjantów zatrzymywały kierowców i wręczały im alkoholowe liczydełka oraz list Tymona do kierowców-rodziców.

Po godz. 11 00 na gorlickim Rynku rozpoczął się happening zorganizowany przez dzieci z Miejskiego Zespołu Szkół Nr 5. W asyście funkcjonariuszy policji, barwny korowód z balonikami przemaszerował wzdłuż ulic w rejonie Rynku, aby zaprotestować przeciwko nietrzeźwym kierowcom. Wszyscy zebrali się na gorlickim Rynku i wykrzykiwali no-promilowe hasła. Przy pomocy policjantów, dzieci wręczały przejeżdżającym kierowcom listy oraz naklejki z hasłem „Powstrzymaj pijanego kierowcę”.

Wydarzenie zorganizowane zostało w ramach kampanii No Promil, No Problem, realizowanej przy wsparciu Województwa Małopolskiego, nad którą patronat objął burmistrz Rafał Kukla. Głównym inicjatorem projektu jest Stowarzyszenie Solny Gwarek z Wieliczki, przy udziale Gmin Małopolski.

Szczególne podziękowania za pomoc w organizacji happeningu należą się Kierownik Przedszkola nr 8 Marii Przetacznik wraz z paniami wychowawczyniami, Pedagog Dorocie Janus wraz z uczniami i nauczycielami z MZS Nr 5. Nad bezpieczeństwem podczas przemarszu czuwali funkcjonariusze KPP Gorlice.

„Każdego dnia możesz spotkać na swojej drodze pijanego kierowcę. Pamiętaj, że stanowi on śmiertelne zagrożenie. Powstrzymanie nietrzeźwego kierującego to absolutna konieczność – w przeciwnym razie może dojść do tragedii.”

Jak powstrzymać pijanego kierowcę?
Po pierwsze, jeśli kiedykolwiek zauważysz dziwne zachowanie kierowcy na drodze, które może świadczyć o tym, że jest on pod wpływem alkoholu lub innych środków psychoaktywnych, niezwłocznie powiadom policję. Zadzwoń pod numer 112. Podczas rozmowy określ miejsce, w którym się znajdujesz i powiedz, jakie zachowania kierowcy wzbudzają Twój niepokój. Opisz jego samochód (numery rejestracyjne, marka, kolor).

Pamiętaj – pijany kierowca to śmiertelne zagrożenie. Od tego, czy zareagujesz, może zależeć czyjeś życie. Nigdy nie przymykaj oka na niebezpieczne sytuacje na drodze.

ze strony: https://www.gorlice.pl/pl/220/11480/powstrzymaj-pijanego-kierowce.html

W niedzielę 5 grudnia Mikołaj odwiedził dzieci z Osiedla Nr 10 Skrzyńskich. Na spotkanie z Mikołajem, które odbyło się w restauracji Stary Dworzec przybyła liczna grupa najmłodszych mieszkańców wraz z rodzicami i opiekunami. Po wspólnym nawoływaniu pojawił się długo wyczekiwany Gość powodując uśmiech na twarzach wszystkich. Najmłodsi mieszkańcy nie tylko otrzymali paczki, ale również mieli okazję do pamiątkowego zdjęcia z Mikołajem. 

Spotkanie zostało zorganizowane przez Zarząd Osiedla Nr 10 oraz radną Rady Miasta Lucynę Jamro. Dziękujemy wszystkim sponsorom za pomoc w organizacji Mikołaja i stworzenie świątecznej atmosfery. 

Dzieci wzięły również udział w kampanii społecznej No promil, no problem, mającej na celu ograniczenie liczby osób kierujących pod wpływem alkoholu oraz zmianę nastawienia wobec nietrzeźwych kierowców..

10 grudnia br. w Miejskim Zespole Szkół Nr 1 przy ul. Pięknej odbył się happening No Promil No Problem „ Powstrzymaj Pijanego kierowcę”.

Akcja Promilowa rozpoczęła się spotkaniem z policjantami, którzy przekazali młodzieży kilka rad dot. bezpiecznego wypoczynku w czasie ferii zimowych ze szczególnym uwzględnieniem bezpieczeństwa na drodze. Poinstruowali jak najskuteczniej powstrzymać pijanego kierowcę. W trakcie spotkania odbył się krótki warsztat z wykorzystaniem alkogogli. Każdy z uczniów mógł się przekonać – jak widzi nietrzeźwy kierowca. Uczniowie w alkogoglach próbowali wykonać proste ćwiczenie z pokonywaniem przeszkody w postaci ustawionych pachołków. Najpierw bez alkogogli a następnie z założonymi okularami.

Kolejnym elementem akcji był happening w rejonie szkoły, którego celem była edukacja kierowców i pasażerów. Uczniowie w asyście panów policjantów umieszczali za wycieraczki alkoholowe liczydełka oraz list Tymona do kierowców- Rodziców.

Na zakończenie wszyscy zebrali się na przed budynkiem szkoły i skandowali no promilowe hasła

Wydarzenie zorganizowane zostało w ramach Kampanii NO Promil, No Problem nad którą patronat objął Burmistrz Gorlic Rafał Kukla realizowanej przy wsparciu Województwa Małopolskiego. Głównym inicjatorem projektu jest Stowarzyszenie Solny Gwarek z Wieliczki przy udziale Gmin Małopolski.

Szczególne podziękowania za pomoc w organizacji happeningu należą się p. Pedagog Annie Stasiowskiej wraz z wraz z uczniami. Nad bezpieczeństwem podczas przemarszu czuwali funkcjonariusze KPP Gorlice.

Każdego dnia możesz spotkać na swojej drodze pijanego kierowcę. Pamiętaj, że stanowi on śmiertelne zagrożenie. Powstrzymanie nietrzeźwego kierującego to absolutna konieczność – w przeciwnym razie może dojść do tragedii.”

Na podstawie policyjnych statystyk wynika, że w samej Małopolsce co 4 wypadek drogowy spowodowany jest przez młodego kierowcę. Z analiz wynika, że prawie 29 % wypadków drogowych spowodowanych przez nietrzeźwych kierujących stanowią tzw. młodzi kierowcy w wieku 18 – 24 lata

Jak powstrzymać pijanego kierowcę?

Po pierwsze, jeśli kiedykolwiek zauważysz dziwne zachowanie kierowcy na drodze, które może świadczyć o tym, że jest on pod wpływem alkoholu lub innych środków psychoaktywnych, niezwłocznie powiadom policję. Zadzwoń pod numer 112. Podczas rozmowy określ miejsce, w którym się znajdujesz i powiedz, jakie zachowania kierowcy wzbudzają Twój niepokój. Opisz jego samochód (numery rejestracyjne, marka, kolor).

Pamiętaj – pijany kierowca to śmiertelne zagrożenie. Od tego, czy zareagujesz, może zależeć czyjeś życie. Nigdy nie przymykaj oka na niebezpieczne sytuacje na drodze.

10 grudnia br. w Miejskim Zespole Szkół Nr 1 przy ul. Pięknej odbył się happening No Promil No Problem „ Powstrzymaj Pijanego kierowcę”.

Akcja Promilowa rozpoczęła się spotkaniem z policjantami, którzy przekazali młodzieży kilka rad dot. bezpiecznego wypoczynku w czasie ferii zimowych ze szczególnym uwzględnieniem bezpieczeństwa na drodze. Poinstruowali jak najskuteczniej powstrzymać pijanego kierowcę. W trakcie spotkania odbył się krótki warsztat z wykorzystaniem alkogogli. Każdy z uczniów mógł się przekonać – jak widzi nietrzeźwy kierowca. Uczniowie w alkogoglach próbowali wykonać proste ćwiczenie z pokonywaniem przeszkody w postaci ustawionych pachołków. Najpierw bez alkogogli a następnie z założonymi okularami.

Kolejnym elementem akcji był happening w rejonie szkoły, którego celem była edukacja kierowców i pasażerów. Uczniowie w asyście panów policjantów umieszczali za wycieraczki alkoholowe liczydełka oraz list Tymona do kierowców- Rodziców.

Na zakończenie wszyscy zebrali się na przed budynkiem szkoły i skandowali no promilowe hasła

Wydarzenie zorganizowane zostało w ramach Kampanii NO Promil, No Problem nad którą patronat objął Burmistrz Gorlic Rafał Kukla realizowanej przy wsparciu Województwa Małopolskiego. Głównym inicjatorem projektu jest Stowarzyszenie Solny Gwarek z Wieliczki przy udziale Gmin Małopolski.

Szczególne podziękowania za pomoc w organizacji happeningu należą się p. Pedagog Annie Stasiowskiej wraz z wraz z uczniami. Nad bezpieczeństwem podczas przemarszu czuwali funkcjonariusze KPP Gorlice.

Każdego dnia możesz spotkać na swojej drodze pijanego kierowcę. Pamiętaj, że stanowi on śmiertelne zagrożenie. Powstrzymanie nietrzeźwego kierującego to absolutna konieczność – w przeciwnym razie może dojść do tragedii.”

Na podstawie policyjnych statystyk wynika, że w samej Małopolsce co 4 wypadek drogowy spowodowany jest przez młodego kierowcę. Z analiz wynika, że prawie 29 % wypadków drogowych spowodowanych przez nietrzeźwych kierujących stanowią tzw. młodzi kierowcy w wieku 18 – 24 lata

Jak powstrzymać pijanego kierowcę?

Po pierwsze, jeśli kiedykolwiek zauważysz dziwne zachowanie kierowcy na drodze, które może świadczyć o tym, że jest on pod wpływem alkoholu lub innych środków psychoaktywnych, niezwłocznie powiadom policję. Zadzwoń pod numer 112. Podczas rozmowy określ miejsce, w którym się znajdujesz i powiedz, jakie zachowania kierowcy wzbudzają Twój niepokój. Opisz jego samochód (numery rejestracyjne, marka, kolor).

Pamiętaj – pijany kierowca to śmiertelne zagrożenie. Od tego, czy zareagujesz, może zależeć czyjeś życie. Nigdy nie przymykaj oka na niebezpieczne sytuacje na drodze.

ze strony: https://www.halogorlice.info/wiadomosci/25321,nie-chcemy-wprowadzac-prohibicji-chcemy-bezpiecznych-drog

Nie chcemy wprowadzać prohibicji! Chcemy bezpiecznych dróg…

 • 10.09.2021, 07:08
 • Monika Kulka-Smołkowicz

Ruszył nabór do XIV edycji kampanii społecznej „Trzeźwa Małopolska. No Promil – No Problem.”

To kampania, która ma być źródłem odwagi

Nie ma tygodnia, byśmy nie informowali o sytuacjach, w których pijani kierowcy zostali zatrzymani na drogach naszego powiatu. O tym, jak jest to poważny problem wiemy praktycznie od zawsze. Hasło starej kampanii „Pijani kierowcy wiozą śmierć” dobrze oddawało zagrożenie, które pojawia się w chwili, gdy osoba po spożyciu alkoholu decyduje się usiąść „za kółkiem”. Niedawne wydarzenia pokazują zaś, że pokusa nie omija ani zwykłych ludzi ani celebrytów…

Celem kampanii „No promil – no problem” jest

 • ograniczenie na terenie Małopolski liczby osób, które prowadzą pojazdy będąc pod wpływem alkoholu i innych środków psychoaktywnych;
 • oraz zmiana społecznego nastawienia wobec nietrzeźwych kierowców – wzmocnienie u pasażerów gotowości do powstrzymywania pijanego kierowcy.

Każdy z nas może w pewnym momencie stać się tym, który powstrzyma pijaną osobę przed rozpoczęciem bądź kontynuowaniem jazdy samochodem.

Odwagi!

Jak wskazuje policja małopolska na podstawie swoich statystyk, w samej Małopolsce co 4 wypadek drogowy spowodowany jest przez młodego kierowcę.Z analiz wynika, że prawie 29% wypadków drogowych spowodowanych przez nietrzeźwych kierujących stanowią tzw. młodzi kierowcy w wieku 18 – 24 lata!

To powoduje, że szczególnie ważne są oddziaływania profilaktyczne kierowane do osób młodych. Społeczna odwaga do mówienia „nie” pijanym kierowcom to jednak wyzwanie dla każdego z nas.

Kampania No promil – no problem w Gorlicach

Głównym inicjatorem kampanii jest Stowarzyszenie Inicjatyw Społecznych z Wieliczki  „Solny Gwarek”, a partnerami są: Gmina Wieliczka, Instytut Rozwoju Społecznego oraz gminy małopolskie, które wyraziły chęć przystąpienia do tej akcji.

Miasto Gorlice już czternasty rok z rzędu uczestniczy w kampanii. W ramach kampanii przewidziane są następujące działania:

 • edukacja i promowanie trzeźwości na drogach poprzez dystrybucję materiałów (broszur, ulotek, filmu) w ośrodkach pomocy społecznej, w punktach konsultacyjnych, w urzędach administracji publicznej, placówkach służby zdrowia,
 • konkursy „No promil – No problem” w szkołach i przedszkolach  na terenie Miasta Gorlice,
 • koordynacja działań realizowanych w szkołach na terenie gminy,
 • publikacja informacji o kampanii na stronach internetowych miasta oraz w lokalnej prasie i mediach.

Akcja prowadzona jest pod honorowym patronatem Burmistrza Miasta Gorlice.

Na >>>stronie internetowej kampanii będziecie mogli śledzić wydarzenia zorganizowane w innych gminach.

Nie chcemy wprowadzać prohibicji. Chcemy bezpieczniejszych dróg, po których chodzą nasze dzieci, po których my sami jeździmy.
Chcemy, aby wsiadający „za kółko” był trzeźwy –  bo życie naszych (i Twoich) bliskich jest ważniejsze, niż chwilowa przyjemność „promilowego kierowcy”!

bezpromilowo = bezproblemowo!

Źródło info: UM Gorlice, Strona kampanii „No promil-no problem”

ze strony: https://www.halogorlice.info/wiadomosci/25321,nie-chcemy-wprowadzac-prohibicji-chcemy-bezpiecznych-drog

Szkoła Trzeźwych Kierowców

Szkoła Trzeźwych Kierowców

5 października 2021 r. w Urzędzie Miasta odbyła się kolejna edycja szkolenia pt.: „Szkoła Trzeźwych Kierowców”, organizowanego cyklicznie od 2005 r. Ww. akcja adresowana jest do kursantów oraz instruktorów prawa jazdy i ma na celu przeciwdziałanie przypadkom jazdy samochodem pod wpływem substancji psychoaktywnych.

Podczas spotkania wykład w temacie edukacji o zagrożeniach występujących podczas kierowania pojazdem po spożyciu alkoholu, narkotyków bądź dopalaczy przeprowadziła pani Beata Bernatek, Psycholog – Psychoterapeuta. Cykl prawny omówili: podinspektor Robert Stasik – Zastępca Naczelnika Wydziału Prewencji Komendy Powiatowej Policji w Nowym Targu oraz pani Dorota Kowalczyk – z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Powiatowej Policji.

W kolejnej części spotkania Kierownik Oddziału Małopolskiego Ruchu Drogowego w Nowym Targu pan Stanisław Barnaś omawiał zasady przeprowadzenia egzaminu na prawo jazdy. 

Kolejno poruszono temat tzw. „licznika trzeźwości”, na podstawie którego można w przybliżeniu określić zawartość alkoholu we krwi oraz śledzić czas pozostawania pod jego wpływem. Dużo emocji wśród uczestników wzbudziły ćwiczenia w alkogoglach i narkogoglach.

Na zakończenie wszystkim gościom wręczone zostały ulotki, deklaracje odpowiedzialny pasażer oraz drobne upominki w postaci kubków i zapachów samochodowych.

Organizatorami szkolenia byli: Burmistrz Miasta Nowego Targu, Komenda Powiatowa Policji oraz Miejska Komisja Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Nowym Targu.

Serdeczne podziękowania za zaangażowanie dla Pana Stanisława Żółtek i Tadeusza Kościółek Kierowników Ośrodków Szkolenia Kierowców w Nowym Targu.

ze strony: http://parafianowytarg.pl/ogloszenia-parafii/

Ogłoszenia duszpasterskie – 33 Niedziela Zwykła

14 listopada 2021 r.


14 listopada 2021 r.

 1. Kalendarz liturgiczny:

Środa – wspomnienie św. Elżbiety Węgierskiej, zakonnicy

Czwartek – wspomnienie bł. Karoliny Kózkówny, dziewicy i męczennicy

Sobota –      wspomnienie św. Rafała Kalinowskiego, prezbitera

 1. Nabożeństwo za zmarłych od poniedziałku do soboty o godz. 17.30. Zachęcamy także do zyskiwania odpustów za zmarłych w miesiącu listopadzie. 
 1. Spotkanie dla kandydatów do bierzmowania z klas 8 odbędzie się w środę 17 listopada o godz. 16.30 w kościele.
 1. Spotkanie dla kandydatów do bierzmowania z klas 7 ze Szkoły Podstawowej nr 5 odbędzie się w czwartek 18 listopada o 16:15 w domu katechetycznym.
 1. Kandydaci do bierzmowania z klas 7, którzy z jakichś powodów nie otrzymali jeszcze indeksu lub nie dostarczyli karty zapisu, proszeni są o kontakt z ks. Michałem dzisiaj po Mszy lub w przyszłą niedzielę.
 1. W piątek nabożeństwo do Miłosierdzia Bożego:

15.00 Koronka do Miłosierdzia Bożego

17.30 Nabożeństwo za zmarłych

18.00 Msza św. w intencji czcicieli Bożego Miłosierdzia, po Mszy św. nabożeństwo próśb i podziękowań.

 1. Jest już dostępny listopadowy numer parafialnego miesięcznika „Głosu Serca”. Zapraszamy do lektury.
 1. W przyszłą niedzielę ofiary składane na tacę są przeznaczone na cele inwestycyjne w naszej parafii.
 1. Informujemy, że w miesiącu październiku złożono następujące ofiary: taca 22 450 zł, 10 dolarów i 10 euro; księżom przekazano 500 zł i 200 dolarów, a na konto wpłynęło 3180 zł. Bóg zapłać wszystkim troszczącym się o naszą parafię.
 1. Dzisiaj w ramach Światowego Dnia Ubogich po Mszy Świętej można złożyć dobrowolną ofiarę do puszek na cele charytatywne w naszej parafii i diecezji.
 1. W gablotce znajduje się:

– plakat o akcji No Promil No Problem – przypominającej, aby nie siadać za kierownicą po alkoholu; (czerwony kolor dodany przez moderatora strony bezpromilowo.pl)

W minionym tygodniu z naszej wspólnoty pożegnaliśmy śp. Stanisławę Stopkę, Marię Sewielską, Miłosza Komperdę, Barbarę Dłubacz i Paulinę Mikołajską. Wszystkich naszych bliskich zmarłych polecajmy Miłosierdziu Bożemu.

ze strony: http://parafianowytarg.pl/ogloszenia-parafii/

ze strony: https://oswiecim.policja.gov.pl/kos/kome/aktualn/17994,Oswiecim-Oswiecimski-final-XIV-kampanii-No-Promil-No-Problem-Nagrody-trafily-w-r.html

Oświęcim. Oświęcimski finał XIV kampanii „No Promil – No Problem”. Nagrody trafiły w ręce dzieci i młodzieży.

W ubiegły czwartek (16.12.2021) w auli Miejskiej Biblioteki Publicznej Galeria Książki w Oświęcimiu odbyła się uroczysta gala podczas której młodzi laureaci tegorocznych konkursów ogłoszonych w oświęcimskich szkołach podstawowych w ramach kampanii „No Promil – No Problem”,  z rąk pani Doroty Rusin Przewodniczącej Miejskiej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Oświęcimiu oraz  Wiceprezydenta Miasta Oświęcim pana Krzysztofa Kani odebrali nagrody, dyplomy i wyróżnienia.
 

Przybyłych na uroczystość powitał  Wiceprezydent Miasta Oświęcim Krzysztof Kania, pani Katarzyna Tarłowska Naczelnik Wydziału Spraw Obywatelskich Urzędu Miasta Oświęcim oraz pani Irena Wojtaszczyk miejski koordynator kampanii „No Promil – No Problem”.  


Pani Naczelnik przypomniała, że urząd Miasta Oświęcim od kilku lat wspiera realizację kampanii społecznej „No Promil – No Problem”, zainicjowanej przez Stowarzyszenie Inicjatyw Społecznych „Solny Gwarek” z Wieliczki.   W tym roku w kampanii udział wzięli uczniowie wszystkich oświęcimskich szkół podstawowych. W realizacji przedsięwzięć wspierali ich rodzice, nauczyciele, pracownicy Urzędu Miasta Oświęcim, radni miejscy,  a także policjanci z oświęcimskiej komendy Policji oraz oświęcimscy strażnicy miejscy.

Następnie głos zabrał Wiceprezydent Krzysztof Kania, który podziękował za udział w kampanii. Podkreślił on świadomość dzieci i młodzieży na temat bezpieczeństwa na drodze, a także  i zaangażowanie w akcję. Podziękował też nauczycielom za wsparcie młodzieży podczas realizacji kampanii.


W ramach przeprowadzonej w tym roku kampanii, uczniowie zaprezentowali wiele ciekawych inicjatyw zarówno w swoich szkołach jak i innych miejscach na terenie Oświęcimia.  W szkołach uczniowie  wykonali tablice, gazetki, transparenty poruszające tematykę  kampanii z którymi przemaszerowali ulicami miasta. Uczniowie wzięli udział w konkursie na zebranie największej liczby deklaracji odpowiedzialnego pasażera/świadka. Razem zebrali aż 4600 deklaracji. W tym konkursie największą liczbę deklaracji (blisko 1800) zebrali uczniowie Szkoły Podstawowej numer 7.

Dzieci, młodzież i rodzice wzięli również udział w konkursach literackim, plastyczno-technicznym oraz multimedialnym. Spośród 129 prac jury wyłoniło 16 laureatów prac indywidualnych oraz pięć prac rodzinnych. Nagrody lub upominki otrzymali wszyscy uczniowie którzy wzięli udział w konkursie. 

Podczas tego uroczystego spotkania Przewodnicząca Miejskiej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Oświęcimiu oraz  Wiceprezydent Miasta Oświęcim wręczyli również podziękowania nauczycielom i pedagogom, którzy jako szkolni koordynatorzy kampanii inicjowali przedsięwzięcia uczniów. Podziękowania otrzymała również oświęcimska Policja wspierająca realizację kampanii na terenie miasta.

Zwycięzcom gratulujemy i życzymy powodzenia w finale na etapie wojewódzkim.

ze strony: https://oswiecim.policja.gov.pl/kos/kome/aktualn/17994,Oswiecim-Oswiecimski-final-XIV-kampanii-No-Promil-No-Problem-Nagrody-trafily-w-r.html

ze strony: https://www.sp4oswiecim.pl/aktualnosci.html

Nasza szkoła kolejny rok uczestniczy w ogólnopolskiej kampanii No Promil-No Problem promująca odpowiedzialne zachowania wobec nietrzeźwych kierowców. W związku z tym zapraszamy do udziału w konkursach: indywidualnym i rodzinnym (regulaminy)

Prace wraz z uzupełnionymi kartami zgody, oświadczenia i zgłoszenia (dostępne u pedagoga/psychologa) należy oddać najpóźniej do 16.11.2021r. w gabinecie pedagoga/psychologa szkolnego.

ze strony: https://www.sp4oswiecim.pl/aktualnosci.html

ze strony: https://sp11oswiecim.pl/

No Promil – No Problem – rusza kolejna edycja kampanii

19 październik 2021

Drodzy Uczniowie i Rodzice!

Informujemy, że kolejny raz  nasza  szkoła  przystąpiła do kampanii społecznej NO PROMIL – NO PROBLEM. Kampania rusza już XIV raz.

Głównym celem kampanii społecznej jest ograniczenie na terenie Małopolski liczby osób, które prowadzą pojazdy pod wpływem alkoholu i innych środków psychoaktywnych oraz wzmocnienie u pasażerów gotowości do powstrzymywania pijanego kierowcy. Na lekcjach wychowawczych uczniowie klas 1 – 8 porozmawiają na ten temat ze swoimi wychowawcami. Ciekawą formą zaangażowania się w działania kampanii jest też konkurs plastyczny. Organizatorem konkursu jest Stowarzyszeniem Inicjatyw Społecznych Solny Gwarek realizujące kampanię w partnerstwie z Gminą Wieliczka, oraz Instytutem Rozwoju Społecznego. Zachęcam wszystkich do udziału. Przewidziane są nagrody dla wyróżniających się  prac w naszym mieście, a najlepsze zostaną  przesłane do konkursu wojewódzkiego. Prace proszę dostarczyć do sekretariatu szkoły do 16 listopada 2021.

Poniżej umieszczony jest  załącznik  z Regulaminem konkursu indywidualnego i rodzinnego.

załączniki_konkurs_indywidualny

Klauzula-informacyjna

KONKURS_rodzinny

KONKURS-_INDYWIDUALNY

Życzę ciekawych pomysłów

Danuta Golonka – pedagog

ze strony: https://sp11oswiecim.pl/

ze strony: https://oswieciminfo.pl/20211028353941/um-oswiecim-oswiecim-mlodziez-promuje-trzezwa-jazde1635417008

UM Oświęcim: Oświęcim. Młodzież promuje trzeźwą jazdę

Oświęcim Utworzono: 28 październik 2021

Uczniowie przekazują deklaracje do podpisu radnym

Uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 5 byli wczoraj na sesji Rady Miasta. Zbierali od radnych Rady Miasta deklaracje „ odpowiedzialnego pasażera- świadka” inaugurując w ten sposób kolejną w mieście edycję Małopolskiej Kampanii Społecznej „ No promil – No problem”. Organizatorem jest Stowarzyszenie Inicjatyw Społecznych „Solny Gwarek” z Wieliczki przy wsparciu finansowym Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego. Jej uczestnikami są uczniowie oświęcimskich szkół podstawowych, a także nauczyciele i rodzice. Kampania ma ograniczyć liczbę osób pod wpływem środków psychoaktywnych za kierownicą w Małopolsce. Ma też zmienić nastawienie społeczeństwa wobec nietrzeźwych kierowców. – Chodzi w niej o to, aby kierowcy nie jeździli pod wpływem alkoholu – mówią uczniowie, którzy podczas specjalnych warsztatów rozmawiali o tym nagannym zachowaniu, jak również o skutkach i konsekwencjach takiej postawy.
Oświadczenie o jeździe samochodem bez używek podpisywali też pracownicy Urzędu Miasta, a młodzież ze Szkoły Podstawowej nr 1 informowała o zasadach akcji. Deklaracje będą rozdawane również wśród kierowców podczas wspólnych patroli młodzieży i policjantów z oświęcimskiej drogówki, które planowane są 8 i 9 listopada. Dla uczestników kampanii przygotowano też konkurs plastyczny.

Przedsięwzięcie w Oświęcimiu jest organizowane przez Urząd Miasta przy współpracy z Komendą Powiatową Policji w Oświęcimiu i Strażą Miejską.

Na pierwszym planie radni, w tle młodzież z transparentami z napisem No promil-No problem
Młodzież na sesji rozdaje deklaracje radnym
Uczniowie przekazują deklaracje do podpisu radnym
Uczniowie stoją na sali sesyjnej z transparentami z napisem No promil-No problem
Uczniowie z koszulkach z logo akcji stoją przed wejściem do Urzędu Miasta

Urząd Miasta Oświęcim, https://oswiecim.pl/?p=42494

ze strony: https://oswieciminfo.pl/20211028353941/um-oswiecim-oswiecim-mlodziez-promuje-trzezwa-jazde1635417008

ze strony: https://sp11oswiecim.pl/happening-no-promil-no-problem/

Happening No Promil – No Problem

15 listopada 2021

248530358_633559791149578_7526103387789280160_n

W minioną środę (10.11.2021r.) nasi uczniowie klas ósmych, podobnie jak ich rówieśnicy z innych szkół podstawowych, wzięli czynny udział w kampanii społecznej skierowanej przeciwko pijanym kierowcom. Ubrani w białe podkoszulki z samodzielnie wykonanymi transparentami, balonami i ciekawymi hasłami na ustach, wyruszyliśmy ze szkoły. Naszymi sojusznikami w tej akcji byli przedstawiciele Komendy Policji w Oświęcimiu. Policjanci zatrzymywali kierowców i informowali ich o prowadzonej kampanii i  jej celu. Wszyscy kierowcy wykazali się dużym zrozumieniem i poparciem naszych działań. Na koniec uczniowie i nauczyciele odbyli spacer po najbliższej okolicy. Mamy nadzieję, że byliśmy widoczni, a cały happening przyczyni się do zwiększenia bezpieczeństwa na naszych drogach.

ze strony: https://sp11oswiecim.pl/happening-no-promil-no-problem/

ze strony: http://sp3osw.pl/category/galeria/

Akcja No promil-No problem

By SP3

NO PROMIL-NO PROBLEM

Nasza szkoła przystąpiła do XIV edycji kampanii społecznej NO PROMIL-NO PROBLEM. Tegoroczne hasło kampanii brzmi: ,,Prawdziwa Odwaga Lubi Bezpromilowe Klimaty”.
Celem kampanii jest ograniczenie liczby osób prowadzących pojazdy będąc pod wpływem alkoholu i innych środków psychoaktywnych oraz zachęcanie pasażerów do powstrzymywania tych osób przed prowadzeniem pojazdów.
W ramach kampanii prowadzone były warsztaty profilaktyczne oraz przygotowana została gazetka ścienna.
W celu zaangażowania rodzin uczniów zorganizowano konkurs rodzinny oraz przeprowadzono akcję zbierania przez dzieci podpisów na Deklaracjach Odpowiedzialnego Pasażera/Świadka. W dniu 8 listopada 2021 r. dzieci wzięły udział w marszu trzeźwości.

ze strony: http://sp3osw.pl/category/galeria/

ze strony: https://malopolska.policja.gov.pl/krk/aktualnosci/16942,Oswiecim-No-promil-No-problem-zero-promili-za-kierownica-Kampania-profilaktyczna.html

Oświęcim. „No promil – No problem” – zero promili za kierownicą. Kampania profilaktyczna na rzecz trzeźwości na drodze

Data publikacji 17.11.2021 PowrótGeneruj PDFDrukuj

Uczniowie ze wszystkich szkół podstawowych w Oświęcimiu wraz nauczycielami i rodzicami wzięli udział w kolejnej edycji małopolskiej kampanii społecznej „No promil – No problem”. Profilaktyczne działania młodzieży zostały zorganizowane pod patronatem Prezydenta Oświęcimia przy wsparciu Urzędu Miasta Oświęcimia, Komendy Powiatowej Policji w Oświęcimiu oraz Straży Miejskiej w Oświęcimiu.

W ramach kampanii początkiem listopada br. uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 5 w Oświęcimiu wzięli udział w sesji Rady Miasta, gdzie zbierali deklaracje „Odpowiedzialnego pasażera- świadka” od radnych miejskich.  Z kolei uczniowie Szkoły Podstawowej nr 1 w Oświęcimiu  zbierali oświadczenia o jeździe samochodem bez używek wśród mieszkańców, a także pracowników Urzędu Miasta.  W ubiegły wtorek i środę (9 i 10.11.2021) w ramach kampanii na terenie Oświęcimia szkoły zorganizowały happeningi, podczas których uczniowie przeszli ulicami miasta niosąc transparenty promujące trzeźwość za kierownicą, a także potępiające jazdę samochodem w stanie nietrzeźwości. 
W tych dniach zorganizowane zostały również specjalne patrole ruchu drogowego. Stróżom prawa w kontrolach drogowych towarzyszyła młodzież ze Szkoły Podstawowej nr 4, Szkoły Podstawowej nr 11 oraz Szkoły Podstawowej nr 8. Policjanci sprawdzali trzeźwość kierowców, natomiast uczniowie wręczali specjalne deklaracje trzeźwości oraz balony z logo akcji.  
W środę młodzież, nauczyciele oraz rodzice ze wszystkich szkół realizujących kampanię niosąc transparenty z hasłami  kampanii „No Promil –  No Problem,  przemaszerowali ulicami przed siedzibę  Ochotniczej Straży Pożarnej w Oświęcimiu gdzie powitał ich wiceprezydent Oświęcimia   Krzysztof Kania, który podziękował młodzieży, nauczycielom i rodzicom za wzięcie udziału w kampanii. W swoim przemówieniu  wiceprezydent podkreślił, że trzeźwość za kierownicą jest jednym z niezwykle ważnych elementów bezpieczeństwa na drodze, a kampania, w której wzięła udział tak duża liczba młodzieży z całą pewnością będzie miała jeszcze większy wpływ na podniesienie świadomości kierowców i pasażerów. 
Młodzież miała możliwość doświadczenia,  w jaki sposób otaczający świat widzi osoba nietrzeźwa, bądź będąca pod wpływem środków odurzających. Do tego celu przygotowali specjalną ścieżkę, którą należało pokonać w założonych alkogoglach lub narkogoglach. Jak się okazało, pokonanie pieszo prostej linii w tych specjalnych okularach  było trudnym zadaniem. Głównym założeniem realizowanej kampanii  jest ograniczenie liczby osób kierujących pojazdami pod wpływem alkoholu lub środków odurzających oraz podkreślenie roli pasażerów i  innych osób, aby nie wahali się reagować w sytuacjach, gdy widzą, że za kierownicę wsiada nietrzeźwy. Takie zachowanie pozwoli zapobiec wielu wypadkom i ludzkim dramatom. 
Niezwykle ważny jest również udział dzieci i młodzieży w tego rodzaju działaniach, ponieważ  przekaz skierowany przez nie do kierowców ma dużo większe znaczenie. Ponadto z całą pewnością udział w tego rodzaju kampanii profilaktycznej będzie miał wpływ na kształtowanie postawy młodego człowieka w dorosłym życiu.
Oświęcim już po raz trzeci wziął udział w Małopolskiej Kampanii Społecznej „No Promil – No Problem”, organizowanej przez Stowarzyszenie Inicjatyw Społecznych „Solny Gwarek” z Wieliczki przy wsparciu finansowym Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego. Koordynatorem kampanii  na terenie Oświęcimia jest Pani Irena Wojtaszczyk z Urzędu Miasta Oświęcim.

ze strony: https://malopolska.policja.gov.pl/krk/aktualnosci/16942,Oswiecim-No-promil-No-problem-zero-promili-za-kierownica-Kampania-profilaktyczna.html

ze strony: http://sp4wieliczka.pl/no-promil-no-problem/?fbclid=IwAR3ItAL_59p_aDRO94uPbVvMgcxKqte5-QDt8TUxvLjXzNcdiqtiFBorBTo

Uczniowie klas 6c i 8a wraz z Dyrekcją, nauczycielami i pracownikami naszej szkoły przyłączyli się do kampanii społecznej „NO PROMIL – NO PROBLEM”. Celem akcji jest przede wszystkim ograniczenie liczby osób, które prowadzą pojazdy, będąc pod wpływem alkoholu lub innych środków psychoaktywnych, ale także zmiana społecznego nastawienia wobec nietrzeźwych kierowców. 

Zachęcamy do obejrzenia filmu z działań uczniów naszej szkoły.

ze strony: http://sp4wieliczka.pl/no-promil-no-problem/?fbclid=IwAR3ItAL_59p_aDRO94uPbVvMgcxKqte5-QDt8TUxvLjXzNcdiqtiFBorBTo

PODSUMOWANIE REALIZACJI PROJEKTU „NO PROMIL – NO PROBLEM”
W SZKOLE PODSTAWOWEJ W MIETNIOWIE

W ramach realizacji powyższego projektu uczniowie wzięli udział w następujących działaniach:

– zajęcia z wychowawcą (pogadanka na temat odpowiedzialności kierowcy i pasażera)

– przygotowanie stoiska w ramach obchodów Dnia Otwartego Szkoły – informacja o projekcie, zbieranie podpisów deklaracji świadomego kierowcy

– zorganizowanie marszu po najbliższej okolicy szkoły

– udział w konkursie plastycznym.

FOTORELACJA:

ze strony: http://sp4wieliczka.pl/malopolska-kampania-spoleczna-no-promil-no-problem-2/

Szanowni Państwo !

Prowadzenie pojazdów pod wpływem alkoholu stanowi wysokie zagrożenie społeczne i osobiste, włącznie z utratą zdrowia lub życia sprawców oraz ich ofiar. Mimo tej świadomości, nadal bardzo wielu kierowców wierzy, że alkohol jest problemem, ale innych kierowców, i że nie ma on wpływu na ich własne funkcjonowanie w ruchu drogowym. Ważnym problemem jest istniejące przyzwolenie społeczne na prowadzenie pojazdu w stanie nietrzeźwości , które  przekłada się na brak reakcji na widok osoby nietrzeźwej za kierownicą, w szczególności gdy jest to ktoś z rodziny lub znajomy.

 Dlatego od lat nasza szkoła uczestniczy w Małopolskiej Kampanii Społecznej NO PROMIL NO PROBLEM , której celem  jest zmiana postaw społecznych wobec nietrzeźwych kierowców , tworzenie klimatu społecznego potępienia dla kierowców jeżdżących po pijanemu.

W ramach kampanii przewidziane są różnorodne działania w tym dwa konkursy : jeden indywidualny , drugi dla rodzin z przewodnim mottem tegorocznej kampanii PRAWDZIWA ODWAGA LUBI BEZPROMILOWE KLIMATY .

Zapraszamy do udziału w konkursach – koordynatorzy kampanii na terenie szkoły.

Regulaminy konkursów:

Małopolska Kampania Społeczna „NO PROMIL NO PROBLEM” – konkurs rodzinny

Małopolska Kampania Społeczna „NO PROMIL NO PROBLEM” – konkurs indywidualny

ze strony: http://sp4wieliczka.pl/malopolska-kampania-spoleczna-no-promil-no-problem-2/


NO PROMIL NO PROBLEM – podpisano deklarację świadka

NO PROMIL NO PROBLEM – podpisano deklarację świadka
Trwa kampania „No Promil No problem”, celem której jest ograniczenie na terenie Małopolski, w tym gminy Skawina liczby osób pod wpływem środków psychoaktywnych za kierownicą oraz zmiana społecznego nastawienia wobec nietrzeźwych kierowców. Jednym z elementów akcji jest podpisanie „deklaracji odpowiedzialnego świadka/pasażera”. W dniu 16 listopada 2021 r. w sali obrad skawińskiego ratusza Burmistrz Miasta i Gminy Skawina  Norbert Rzepisko jako pierwszy mieszkaniec Gminy Skawina swoim podpisem zadeklarował, że jeżeli będzie świadkiem sytuacji, w której nietrzeźwy kierowca zechce wejść do samochodu, to podejmie działania, które powstrzymają go przed jazdą. Następnego dnia podczas uroczystego Happeningu „NO PROMIL NO PROBLEM” (więcej o imprezie http://cwr-skawina.pl/happening-no-promil-no-problem/ ) odbywającego się na Rynku w Skawinie deklaracja została podpisana przez gości biorących udział w imprezie, którzy swoim podpisem i obecnością poparli przesłania kampanii – wśród nich byli: Witold Grabiec Zastępca Burmistrza Miasta i Gminy Skawina oraz sportowcy :
– Czesław Lang – polski kolarz torowy i szosowy, wicemistrz olimpijski oraz dwukrotny medalista szosowych mistrzostw świata, obecnie organizator m. innymi Tour de Pologne – Przemysław Niemiec – kolarz szosowy, olimpijczyk – Waldemar – Kluza – kierowca rajdowy Wybitni sportowcy z uśmiechem i radością podkreślili rangę akcji profilaktycznych promujących trzeźwość na drogach, ich wpływ na bezpieczeństwo wszystkich użytkowników ruchu drogowego.
Wśród osób, które podpisały deklarację byli również: Ewa Masłowska Przewodnicząca Rady Miejskiej w Skawinie będąca jednocześnie funkcję Dyrektora Liceum Ogólnokształcącego w Skawinie – współorganizatora imprezy, podinsp. Marek Kowalik Komendant Komisariatu Policji w Skawinie wraz z przedstawicielami, przedstawiciele Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie oraz Komendy Powiatowej Policji w Krakowie, Marek Marzec Kierownik Edukacji Urzędu Miasta i Gminy w Skawinie, Krzysztof Gerc, Dyrektor Specjalistycznej Poradni Psychologiczno – Pedagogicznej w Skawinie, Kazmierz Sasor – Komendant Straży Miejskiej w Skawinie, Maryla Kruk i Wojciech Słonina reprezentujący Stowarzyszanie Inicjatyw Społecznych „Solny Gwarek” z Wieliczki, dyrektorzy  szkół i szkolni koordynatorzy kampanii „No promil – No problem”, Alicja Płonka – przewodnicząca Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Skawinie, przedstawiciele Straży Pożarnej w Kopance.
Deklarację podpisały również Elwira Biel Zastępca Dyrektora Liceum Ogólnokształcącego w Skawinie, Jolanta Kozłowska Dyrektor Zespołu Placówek Oświatowych w Kopance oraz Małgorzata Kopeć Kierownik Centrum Wspierania Rodziny – organizatorki happeningu.
Przesłanie akcji oraz „deklaracji” złożyła również Agnieszka Juszczak – Lisek Sekretarz Gminy Skawina, przedstawiciele Urzędu Miasta i Gminy Skawina oraz inne osoby popierające kampanię.
Deklaracja znajduje się w Centrum Wspierania Rodziny w Skawinie. Każdy chętny może ją podpisać!
Honorowy patronat nad przebiegiem kampanii NO PROMIL NO PROBLEM na terenie Gminy Skawina objął Burmistrz Miasta i Gminy Skawina. Projekt promuje włączanie się dzieci, młodzieży, dorosłych we współpracę z samorządami w przeciwdziałanie zachowaniom stanowiącym zagrożenie dla bezpieczeństwa publicznego.
Działania realizowane w ramach akcji:
– przeprowadzenie zajęć profilaktycznych dla dzieci i młodzieży w oparciu o przekazane scenariusze NOP NOP – spotkania edukacyjne skierowane do rodziców z elementem edukacji wspierającej trzeźwość za kierownicą na podstawie przekazanych prezentacji (online/stacjonarne) – udział uczniów w warsztatach dla liderów młodzieżowych/ przedstawicieli samorządów uczniowskich. – przygotowanie na terenie szkół tablic tematycznych z informacją o kampanii – konkursy NO PROMIL NO PROBLEM – profilaktyczne zajęcia z wykorzystaniem alkogogli – kontrole kierowców pod względem trzeźwości prowadzone przez funkcjonariuszy policji – rozpowszechnienie i zbieranie DEKLARACJI pasażera/świadka – inne inicjatywy profilaktyczne podejmowane przez szkoły biorące udział w akcji.
Zdjęcia: Archiwum Urzędu Miasta i Gminy w Skawinie Fot. K. Skrzybalski

Happening „NO PROMIL NO PROBLEM” z Czesławem Langiem w Skawinie


Mając na względzie bezpieczeństwo i trzeźwość na terenie naszej gminy, a także podejmując działania edukacji publicznej dotyczące ograniczenia szkód związanych ze spożywaniem alkoholu, które wpisują się w założenia Gminnego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych i Przeciwdziałania Narkomanii na rok 2021, gmina Skawina włączyła się w realizację zadań XIV edycji kampanii społecznej  „NO PROMIL – NO PROBLEM”, której celem jest promowanie trzeźwości na polskich drogach, zmniejszenie na terenie Małopolski liczby osób prowadzących pojazdy pod wpływem alkoholu, jak również zmiana społecznego nastawienia wobec nietrzeźwych kierowców poprzez wzmocnienie postawy krytycznej u pasażerów pojazdów, których kierowca wzbudza wątpliwości co do stanu trzeźwości.
Honorowy patronat nad przebiegiem kampanii na terenie gminy Skawina objął Norbert Rzepisko Burmistrz Miasta i Gminy Skawina.
W dniu 17 listopada br. na płycie Rynku w Skawinie odbył się uroczysty happening połączony z marszem trzeźwości będący podsumowaniem tegorocznej XIV edycji kampanii „NO PROMIL – NO PROBLEM”.  Pomysłodawcą i organizatorem wydarzenia była Dyrektor Zespołu Placówek Oświatowych w Kopance Pani Jolanta Kozłowska, Pani Małgorzata Kopeć – Kierownik  Centrum Wspierania Rodziny w Skawinie,  Pani Elwira Biel – Wicedyrektor Liceum Ogólnokształcącego w Skawinie oraz Pani Beata Kurek – Prezes Fundacji „Odzyskaj Nadzieję”.
W akcji wzięli udział wszyscy uczniowie Zespołu Placówek Oświatowych im. J.Korczaka w Kopance, uczniowie klas pierwszych Liceum Ogólnokształcącego im. M.Skłodowskiej-Curie w Skawinie oraz delegacje uczniów Szkoły Podstawowej Nr 1 w Skawinie, Szkoły Podstawowej Nr 2 w Skawinie, Szkoły Podstawowej Nr 3 w Skawinie, Szkoły Podstawowej Nr 4 w Skawinie, Szkoły Podstawowej w Jaśkowicach, Szkoły Podstawowej w Zelczynie,  Szkoły Podstawowej w Borku Szlacheckim, Szkoły Podstawowej w Rzozowie.
Wspaniałym i wyjątkowym gościem tegorocznej imprezy był Czesław Lang – polski kolarz torowy i szosowy, wicemistrz olimpijski oraz dwukrotny medalista szosowych mistrzostw świata, obecnie organizator m. in Tour de Pologne oraz Przemysław Niemiec – kolarz szosowy, olimpijczyk. Wybitni sportowcy z uśmiechem i radością podkreślili rangę akcji profilaktycznych promujących trzeźwość na drogach i ich wpływ na bezpieczeństwo wszystkich użytkowników ruchu drogowego. Podpisali także „Deklarację, odpowiedzialnego pasażera/świadka”, na której widniał już podpis Burmistrza MiG Skawina, pana Norberta Rzepisko, który jako pierwszy podpisał deklarację.
Niezwykle atrakcyjnym i ważnym punktem tego wydarzenia była obecność kierowcy rajdowego Waldemara Kluzy, który wyraził duże poparcie dla odbywającej się akcji. Ten utytułowany sportowiec także podpisał „Deklarację odpowiedzialnego pasażera/świadka”.
W imprezie brali również udział: Zastępca Burmistrza Miasta i Gminy Skawina Witold Grabiec, Komendant Komisariatu Policji w Skawinie podins. Marek Kowalik, Kierownik Wydziału Edukacji UMiG w Skawinie Marek Marzec, p. Krzysztof Gerc Dyrektor Specjalistycznej Poradni Psychologiczno – Pedagogicznej w Skawinie, p. Kazmierz Sasor – Komendant Straży Miejskiej w Skawinie,  p. Maryla Kruk i p. Wojciech Słonina reprezentujący Stowarzyszanie Inicjatyw Społecznych „Solny Gwarek” z Wieliczki, dyrektorzy szkół i szkolni koordynatorzy kampanii „No promil – No problem”, p. Alicja Płonka – przewodnicząca Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych. Wydarzenie swoją obecnością uświetnili funkcjonariusze Komendy Powiatowej Policji w Krakowie oraz Ochotnicza Straż Pożarna z Kopanki, a nad bezpieczeństwem czuwała Straż Miejska  oraz policjanci z Komisariatu Policji w Skawinie.
W trakcie imprezy:
uczniowie apelowali do dorosłych mieszkańców o bezpieczeństwo i trzeźwość na drogach, uczniowie apelowali również do świadków, aby mieli odwagę wymagać trzeźwości od osób prowadzących pojazdy, prezentowali transparenty, okrzyki nawiązujące do przesłania kampanii, uczniowie ZPO im. J. Korczaka w Kopance odczytywali napisane przez siebie listy do kierowców zawierające apel o bezpieczne, trzeźwe i świadome prowadzenie pojazdów, uczniowie skawińskiego LO zaprezentowali swe poparcie dla trzeźwości poprzez scenkę rodzajową, a grupa licealistek w tanecznym rytmie belgijki pięknie prezentowała nopromilowe przesłanie, dorośli uczestnicy imprezy profilaktycznej podpisywali „Deklarację odpowiedzialnego pasażera/świadka”, przygotowaną przez Centrum Wspierania Rodziny, gdzie znajdzie swoje honorowe miejsce. Uczestnicy happeningu przeszli ulicami skawińskiego Rynku prezentując podczas marszu trzeźwości hasła promujące bezpieczne, „bezpromilowe” poruszanie się po drogach. Razem z dziećmi i młodzieżą maszerowali wszyscy zaproszeni goście.
Radosna atmosfera, piękna pogoda, atrakcje przygotowane przez organizatorów, a przede wszystkim wspaniała postawa młodych uczestników happeningu, którzy tak mocno i przekonywająco apelowali o bezpieczeństwo i trzeźwość na drogach, sprawiły, że dzień 17 listopada 2021 roku wpisał się mocno w kalendarzu wydarzeń naszego miasta.
O wydarzeniu NO PROMIL NOE PROBLEM  w Telewizji Kraków – Link TUTAJ https://krakow.tvp.pl/56977944/wydarzenie-no-promil-no-problem-przyciagnelo- tlumy-w-skawinie Reportaż o Happeningu w Skawińskiej Kronice Filmowej – link tutaj https://youtu.be/BnZ5U-L7y70
Źródło: ZPO w Kopance, CWR, LO w Skawinie

ze strony: https://www.gminaskawina.pl/aktualnosci/2021/11/pijesz-jedziesz-giniesz-final-kampanii-no-promil-no-problem

Pijesz, jedziesz, giniesz. Finał kampanii NO PROMIL NO PROBLEM

To już tradycja, że finał kampanii NO PROMIL NO PROBLEM odbywa się na skawińskim rynku. Uczniowie, nauczyciele, władze samorządowe, służby oraz goście pojawili się w centrum miasta, by wspólnie powiedzieć „nie” kierowcom prowadzącym pod wpływem alkoholu lub substancji psychoaktywnych.

Były przemówienia i apele najmłodszych mieszkańców. „Pijesz, jedziesz, giniesz”, „alkohol to najgorsze paliwo”, to tylko kilka z wielu haseł na przygotowanych przez uczniów transparentach. Wydarzenie otwarł Zastępca Burmistrza Witold Grabiec, a następnie głos zabrali pozostali uczestnicy. Wśród gości był Czesław Lang, wybitny kolarz oraz organizator Tour de Pologne, który przypomniał, że problem prowadzenia pod wpływem dotyczy nie tylko kierowców, ale także rowerzystów. 

Kierowcy rajdowi, Waldemar Kluza oraz Bartosz Herban przypomnieli, że po spożyciu alkoholu nawet najlepszy kierowca ma spowolnione reakcje i popełnia błędy, do których nie doszłoby będąc trzeźwym. Głos zabrały także dzieci i młodzież. Najmłodsi mieszkańcy Gminy zaapelowali do kierowców, by nigdy nie prowadzili samochodu po spożyciu alkoholu. Przypomnieli, że w Polsce co roku dochodzi do tysięcy wypadków spowodowanych nietrzeźwością, w który giną setki ludzi.

Do akcji NO PROMIL NO PROBLEM Gmina Skawina dołączyła po raz czternasty. Honorowy patronat nad wydarzeniem objął Burmistrz Norbert Rzepisko. W finale na skawińskich rynku wzięli udział uczniowie z 12 szkół podstawowych oraz ponadpodstawowych. Celem kampanii jest ograniczenie na terenie Małopolski liczby osób pod wpływem środków psychoaktywnych za kierownicą oraz zmiana społecznego nastawienia wobec nietrzeźwych kierowców.

ze strony: https://www.gminaskawina.pl/aktualnosci/2021/11/pijesz-jedziesz-giniesz-final-kampanii-no-promil-no-problem

Szkoła Podstawowa w Targowisku w kampanii społecznej NO PROMIL-NO PROBLEM

Kampania społeczna, do której przyłączyła się szkoła w Targowisku, jest organizowana po raz XIV w województwie małopolskim. Jej celem jest ograniczenie liczby osób będących pod wpływem środków psychoaktywnych za kierownicą ( alkohol, narkotyki, nowe narkotyki), jak również wzmocnienie postawy krytycznej u pasażerów pojazdów, których kierowca wzbudza wątpliwość co do stanu trzeźwości.

W ramach kampanii zrealizowaliśmy następujące działania:

 • Szkoła zgłosiła udział w kampanii.
 • Koordynator ds. bezpieczeństwa w szkole wziął udział w konferencji dla zgłoszonych do udziału w kampanii gmin z Małopolski. W trakcie konferencji uczestnicy wysłuchali wystąpienia specjalistów zajmujących się profilaktyką: Leszka Szawińskiego nt. Profilaktyka zintegrowana wobec dzieci i młodzieży w okresie covid 19 oraz Tomasza Gubały i Romana Soleckiego nt. Profilaktyki pustki egzystencjalnej młodego pokolenia.
 • Podczas lekcji wychowawczych zrealizowano zajęcia profilaktyczne w klasach wg scenariuszy zaproponowanych przez organizatorów.
 • Szkolni liderzy z klasy VI i VII a wzięli udział w Małopolskim Forum Liderów Młodzieżowych., które odbyło się w dniach 6-8 października 2021r. Celem Forum było wzbudzenie u młodych mieszkańców Małopolski refleksji nt. zagrożeń związanych z uzależnieniem, w tym e-uzależnieniami, wzbudzenie odpowiedzialności za podejmowane decyzje i działania oraz poszerzanie kompetencji liderów w zakresie umiejętności interpersonalnych, współdziałania w grupie, przygotowanie i realizowania projektu w swojej społeczności lokalnej.

Konsekwencją spotkania liderów było przygotowanie i przeprowadzenie w klasach debaty oksfordzkiej na wybrany temat. Spotkania młodych liderów były kontynuowane dzięki mediom elektronicznym, na platformie Zoom w październiku i listopadzie 2021r.

 • 16 listopada 2021r. uczniowie naszej szkoły wzięli udział w Marszu na Rzecz Trzeźwości. Pod opieką nauczycieli oraz funkcjonariuszy niepołomickiej policji z samodzielnie wykonanymi transparentami przedstawiającymi ideę kampanii, w nopromilowych koszulkach, z balonikami w ręku maszerowali głównymi ulicami Targowiska i Kłaja. Podczas marszu zachęcali kierowców do trzeźwości za kierownicą, rozdawali ulotki oraz listy dzieci do kierowców. Na rondzie w Kłaju miała miejsce akcja sprawdzania trzeźwości kierowców, którym uczniowie wręczali ulotki. Młodzi ludzie z dużym zaangażowaniem zachęcali kierowców do trzeźwości poprzez głoszone hasła i wrzucanie ulotek do skrzynek pocztowych mijanych domów. Bezpieczeństwo podczas marszu zapewniła Policja z Niepołomic, której dziękujemy za aktywne włączenie się do akcji
 • Uczniowie wzięli też udział w konkursach realizowanych w ramach kampanii nt. Prawdziwa odwaga lubi bezpromilowe klimaty, które zostaną rozstrzygnięte przez organizatorów kampanii w grudniu bieżącego roku.

Składamy podziękowania całej społeczności szkolnej za zaangażowanie i pomoc w realizację działań na rzecz trzeźwości. Wyrażamy nadzieję, że dzięki temu wzrosła świadomość uczniów oraz dorosłych, że mogą zapobiec wielu tragicznym zdarzeniom, jeśli w porę zareagują i powiedzą STOP nietrzeźwym kierowcom.

Szkolny Koordynator Kampanii Urszula Cyga

ze strony: https://www.gminaskawina.pl/aktualnosci/2021/11/no-promil-no-problem-podpisano-deklaracje-swiadka

NO PROMIL NO PROBLEM – podpisano deklarację świadka

Celem kampanii NO PROMIL NO PROBLEM jest ograniczenie na terenie Małopolski liczby osób pod wpływem środków psychoaktywnych za kierownicą oraz zmiana społecznego nastawienia wobec nietrzeźwych kierowców. Jednym z elementów akcji jest podpisanie „deklaracji odpowiedzialnego świadka/pasażera”. Burmistrz Norbert Rzepisko jako pierwszy mieszkaniec Gminy Skawina swoim podpisem zadeklarował, że jeżeli będzie świadkiem sytuacji, w której nietrzeźwy kierowca zechce wejść do samochodu, to podejmie działania, które powstrzymają go przed jazdą. 

Deklaracja będzie znajdowała się w Centrum Wspierania Rodziny w Skawinie. Każdy chętny może ją podpisać.

Honorowy patronat nad przebiegiem kampanii NO PROMIL NO PROBLEM na terenie Gminy Skawina objął Burmistrz Miasta i Gminy Skawina. Projekt promuje włączanie się dzieci, młodzieży, dorosłych we współpracę z samorządami w przeciwdziałanie zachowaniom stanowiącym zagrożenie dla bezpieczeństwa publicznego. 

Działania realizowane w ramach akcji:

 • przeprowadzenie zajęć profilaktycznych dla dzieci i młodzieży w oparciu o przekazane scenariusze NOP NOP
 • spotkania edukacyjne skierowane do rodziców z elementem edukacji wspierającej trzeźwość za kierownicą na podstawie przekazanych prezentacji (online/stacjonarne)
 • udział uczniów w warsztatach dla liderów młodzieżowych/ przedstawicieli samorządów uczniowskich. 
 • przygotowanie na terenie szkół tablic tematycznych z informacją o kampanii
 • konkursy NO PROMIL NO PROBLEM
 • profilaktyczne zajęcia z wykorzystaniem alkogogli
 • kontrole kierowców pod względem trzeźwości prowadzone przez funkcjonariuszy policji
 • rozpowszechnienie i zbieranie DEKLARACJI pasażera/świadka
 • inne inicjatywy profilaktyczne podejmowane przez szkoły biorące udział w akcji.

ze strony: https://www.gminaskawina.pl/aktualnosci/2021/11/no-promil-no-problem-podpisano-deklaracje-swiadka

ze strony: http://sp2skawina.pl/no-promil-no-problem-2/

NO PROMIL- NO PROBLEM

Nasza szkoła już po raz kolejny  przystąpiła do kampanii społecznej NO PROMIL- NO PROBLEM.  Celem jej  jest ograniczenie na terenie Małopolski liczby osób, które prowadzą pojazdy będąc pod wpływem alkoholu i innych środków psychoaktywnych oraz zmiana społecznego nastawienia wobec nietrzeźwych kierowców – wzmocnienie u pasażerów gotowości do powstrzymywania pijanego kierowcy.

„PRAWDZIWA ODWAGA LUBI BEZPROMILOWE KLIMATY” -to hasło przewodnie tegorocznej kampanii.

W ramach akcji na terenie szkoły planujemy:

 • zajęcia profilaktyczne w klasach IV-VIII z wykorzystaniem alkogogli,
 • udział przedstawicieli samorządu uczniowskiego  w warsztatach,
 • konkursy NO PROMIL- NO PROBLEM dla uczniów kl. III-VIII oraz chętnych RODZIN,
 • przygotowanie tablicy tematycznej z informacją o kampanii.

Zapraszamy wszystkich chętnych do udziału w konkursach kampanijnych.
W konkursach mogą brać udział RODZINY lub INDYWIDUALNIE chętni uczniowie. Regulaminy konkursów są dostępnej poniżej.

Termin oddawania prac na terenie szkoły mija z dniem 19 listopada 2021 r.

Dodatkowe informacje dotyczące udziału w konkursach można uzyskać u wychowawców lub pani Danuty Kotuli -koordynatora kampanii w SP2.

REGULAMIN KONKURSU NO PROMIL- NO PROBLEM 2021 – KONKURS INDYWIDUALNY – czytaj
REGULAMIN KONKURSU NO PROMIL- NO PROBLEM 2021  – KONKURS DLA RODZIN – czytaj

ze strony: http://sp2skawina.pl/no-promil-no-problem-2/

ze strony: https://www.spjamnica.edu.pl/2021/10/konkurs-dla-klas-iv-viii-no-promil-no-problem/

Aktualności

Konkurs dla klas IV- VIII ” No promil- no problem”

Małgorzata Kuligowicz

Tematem konkursu jest przedstawienie prawdziwej lub wyobrażonej sytuacji ilustrującej hasło:

„Prawdziwa odwaga lubi bezpromilowe klimaty”

Autor pracy może przedstawić się jako bohater lub świadek

 • historii związanej z użytkowaniem środków komunikacji i transportu;
 • dowolnej sytuacji z życia codziennego, w domu, w szkole, na wycieczce, w kontaktach ze znajomymi.

Autor wybiera formy, spośród przedstawionych poniżej:

 1. Literacka

np.: opowiadanie, reportaż, wywiad, wiersz, pamiętnik, list, esej, opis wydarzeń na podstawie relacji przekazanych przez bliskich, przyjaciół, znajomych itp. Prace mogą być wzbogacone ilustracjami i zdjęciami.

 1. Multimedialna

np.: prezentacja, wywiad,      nagranie audycji radiowej,       słuchowiska, piosenki, hymnu, technika dowolna. Praca multimedialna powinna byc wykonana techniką umożliwiającą jej  odtworzenie  na standardowym  komputerze, przy użyciu powszechnie dostępnego, bezpłatnego oprogramowania. Rozmiar pracy nie może przekraczać 100 MB, a czas jej odtwarzania 5 minut.

 1. Plastyczna

np.: album, gazetka,      projekt  plakatu,  komiks,       itp. Technika plastyczna dowolna (farba, tusz, kredka, batik, witra2, collage, wyklejanie, techniki własne).

Praca powinna być wykonana osobiście i według własnego pomysłu, przy twórczym wykorzystaniu dostępnych źródeł wiedzy. Nie może być skopiowana z Internetu, innej pracy literackiej, multimedialnej lub plastycznej, ksiq2ki itp.

Prace oceniane będą pod katem:

 1. zgodności z tematem,
 2. twórczego i oryginalnego podejścia do tematu,
 3. atrakcyjności formy przekazu,
 4. walorów

Prace należy przekazać pani pedagog w terminie do 18 listopada 2021 r.


ze strony: https://www.spjamnica.edu.pl/2021/10/konkurs-dla-klas-iv-viii-no-promil-no-problem/

ze strony: https://radioandrychow.pl/start-akcji-pn-lancuchy-trzezwosci-i-pierwszy-kierowca-na-podwojnym-gazie/

Start akcji pn. „Łańcuchy trzeźwości” i pierwszy kierowca na podwójnym gazie

Informacje, 04 listopada 2021 11:34

4 listopada ruszyła akcja pn. „Łańcuchy trzeźwości”. Przy andrychowskich szkołach (SP 5 oraz SP 2) zgromadziły się dzieci z transparentami, które nawoływały do zachowania trzeźwości na drogach. Jednocześnie funkcjonariusze policji przeprowadzali badanie trzeźwości przejeżdżających kierowców. Jeden z nich (w wieku około 50 lat) miał 0,75 promila!

„Łańcuchy trzeźwości” odbywają się w ramach kampanii społecznej „No promil – No problem”, której koordynatorem na terenie Gminy Andrychów jest Ośrodek Pomocy Społecznej w Andrychowie, Dział Profilaktyki Środowiskowej. Dzisiejsza akcja udowodniła niestety, że nietrzeźwi kierowcy są uczestnikami ruchu drogowego.Posłuchaj! Hasła dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Andrychowie

ap Fot. rf

ze strony: https://radioandrychow.pl/start-akcji-pn-lancuchy-trzezwosci-i-pierwszy-kierowca-na-podwojnym-gazie/

ze strony: https://www.mamnewsa.pl/na-sygnale/akcja-uczniow-i-policji-przed-szkolami-jeden-z-kierowcow-byl-pijany

Akcja uczniów i policji przed szkołami. Jeden z kierowców był pijany! [FOTO] [AKTUALIZACJA]

, Na sygnale, Wiadomości, 04.11.2021 11:28, Uczniowie mają apel do kierowców. Podziel sięFacebookTwitterEmail

Akcja uczniów i policji przed szkołami. Jeden z kierowców był pijany! [FOTO] [AKTUALIZACJA]

W ramach kampanii społecznej „No promil – No problem” w tych dniach Dział Profilaktyki Środowiskowej Ośrodka Pomocy Społecznej w Andrychowie wspólnie z policją organizują przy szkołach podstawowych akcję „Łańcuch trzeźwości”.
Codziennie przy drogach obok szkół gromadzą się uczniowie najmłodszych klas, którzy apelują do kierowców o zachowanie trzeźwości za kierownicą.
Jednocześnie funkcjonariusze przeprowadzają badanie trzeźwości przejeżdżających kierowców.
W czwartek (4.11) takie akcje przeprowadzono przed szkołami podstawowymi nr 5 i nr 2 w Andrychowie. Podczas akcji okazało się, że jeden z przebadanych kierowców jadąc fordem miał 0,75 promila alkoholu. Konsekwencje prawne go nie ominą.
Akcje te mają na celu edukację uczestników ruchu drogowego (głównie kierowców) oraz promowanie trzeźwości na drogach. Chcemy w ten sposób zamanifestować przeciwko kierowcom, którzy prowadzą pojazdy pod wpływem różnych środków odurzających (alkohol, narkotyki, itp.). – Mamy nadzieję, że w ten sposób dotrzemy do świadomości jak największej liczby uczestników ruchu drogowego, co wpłynie na poprawę bezpieczeństwa na drodze i większą świadomość społeczną – informują nas organizatorzy.

foto: WB

ze strony: https://www.mamnewsa.pl/na-sygnale/akcja-uczniow-i-policji-przed-szkolami-jeden-z-kierowcow-byl-pijany

ze strony: https://www.sp2andrychow.edu.pl/news/szkolne/no-promil—no-problem-2https://www.sp2andrychow.edu.pl/news/szkolne/no-promil—no-problem-2

No promil – no problem

W dniu 7 listopada o godz. 12.00 uczniowie klas IV – VIII utworzyli „łańcuszek trzeźwości” w ramach kampanii „No Promil – No Problem” wzdłuż ulic: Dąbrowskiego i Daszyńskiego. Celem akcji była edukacja uczestników ruchu drogowego (głównie kierowców) oraz promowanie trzeźwości na drogach. Uczniowie tworzyli „łańcuszek trzeźwości” promujący przede wszystkim trzeźwość wśród kierowców, a co za tym idzie bezpieczeństwo nas wszystkich jako uczestników ruchu drogowego. Młodzież skandowała różne hasła np. „No promil – no problem”, „Piłeś nie jedź„. Policja, uczniowie, nauczyciele oraz pracownicy OPS chcieli w ten sposób zamanifestować przeciwko kierowcom, którzy prowadzą pojazdy pod wpływem różnych środków odurzających (alkohol, narkotyki itp.)

ze strony: https://www.sp2andrychow.edu.pl/news/konkursyiwyniki/prawdziwa-odwaga-lubi-bezpromilowe-klimaty

Prawdziwa odwaga lubi bezpromilowe klimaty

Nasza szkoła po raz kolejny przyłączyła się do XIV edycji Kampanii Społecznej No Promil – No Problem, której organizatorem jest Stowarzyszenie Inicjatyw Społecznych „Solny Gwarek” z siedzibą w Wieliczce.

Głównym celem kampanii jest ograniczenie na terenie Małopolski liczby osób, które prowadzą pojazdy pod wpływem alkoholu i innych środków psychoaktywnych oraz zmiana społecznego nastawienia wobec nietrzeźwych kierowców – wzmocnienie u pasażerów gotowości do powstrzymywania pijanego kierowcy. W ramach kampanii zachęcamy uczniów oraz rodziców do udziału w konkursach tj.(literacki, plastyczny, multimedialny) indywidualny lub rodzinny.

Życzymy ciekawych pomysłów – pedagodzy szkolni.

Regulaminy konkursów:

Konkurs dla rodzin

Konkurs indywidualny

Karta zgłoszeniowa – dla rodzin

Karta zgłoszeniowa – indywidualny

ze strony: https://www.powiatlive.pl/index.php/2021/11/04/lancuchy-trzezwosci-w-gminie-andrychow/

Łańcuchy trzeźwości w gminie Andrychów

4 dni temu69 odsłon2 minuty czytania

W Andrychowie ruszyła akcja profilaktyczna „Łańcuchy trzeźwości”. Kolejne akcje 8 i 9 listopada.

W czwartek, 4 listopada w Andrychowie rozpoczął się cykl akcji profilaktycznych „Łańcuchy trzeźwości”. Przy kolejnych szkołach z terenu Gminy Andrychów gromadzą się dzieci, które za pomocą transparentów i okrzyków nawołują do zachowania trzeźwości na drogach. Jednocześnie funkcjonariusze policji prowadzą badanie trzeźwości przejeżdżających kierowców.

„Akcje te mają na celu edukację uczestników ruchu drogowego (głównie kierowców) oraz promowanie trzeźwości na drogach. Chcemy w ten sposób zamanifestować przeciwko kierowcom, którzy prowadzą pojazdy pod wpływem różnych środków odurzających (alkohol, narkotyki, itp.). Mamy nadzieję, że w ten sposób dotrzemy do świadomości jak największej liczby uczestników ruchu drogowego, co wpłynie na poprawę bezpieczeństwa na drodze i większą świadomość społeczną” – informuje Ośrodek Pomocy Społecznej w Andrychowie.

„Łańcuchy trzeźwości” organizowane są w ramach kampanii społecznej „No promil – No problem”, której koordynatorem na terenie Gminy Andrychów jest Ośrodek Pomocy Społecznej w Andrychowie, Dział Profilaktyki Środowiskowej.

W akcji biorą udział następujące szkoły:

w dniu 4.11.2021 r.:

1000 – 1020 – SP 5 w Andrychowie
1040 – 1110 – SP 2 w Andrychowie

w dniu 8.11.2021 r.:

925 – 950 – ZSS Zagórnik
1015 – 1045 – ZSS Rzyki
1100 – 1140 – ZSS Bolęcina

w dniu 9.11.2021 r.:

1000 – 1030 – ZSS Targanice
1100 – 1130 – SP SPSK w Brzezince
1200 – 1230 – ZSS Roczyny

Organizatorem akcji jest Ośrodek Pomocy Społecznej w Andrychowie, przy wsparciu Komendy Powiatowej Policji w Wadowicach, Komisariatu Policji w Andrychowie, Straży Miejskiej w Andrychowie oraz szkół z terenu gminy Andrychów.

ze strony: https://wadowiceonline.pl/wydarzenia/20014-lancuchy-trzezwosci-w-gminie-andrychow-dadza-do-myslenia-kierowcom

Łańcuchy trzeźwości w gminie Andrychów dadzą do myślenia kierowcom?

https://www.facebook.com/plugins/like.php?href=http%3A%2F%2Fwadowiceonline.pl%2Fwydarzenia%2F20014-lancuchy-trzezwosci-w-gminie-andrychow-dadza-do-myslenia-kierowcom&width=70&height=65&colorscheme=light&layout=box_count&action=like&show_faces=true&send=false Opublikowano: 15 listopada 2021, 17:45

zdjęcie: KPP Wadowice.

W ramach kampanii „No promil – No problem”, uczniowie ze szkół w gminie Andrychów wspólnie z policjantami edukowali kierowców w zakresie bezpieczeństwa na drogach. Głównym celem kampanii było uświadomienie mieszkańcom powiatu jaki wpływ alkohol ma na zdolność prowadzenia pojazdów oraz jak negatywne ma to skutki na bezpieczeństwo nas wszystkich.

Jak już informowaliśmy, 4 listopada na terenie Andrychowa  ruszyła akcja profilaktyczna „Łańcuchy trzeźwości” w ramach kampanii „No promil – No problem”. Akcja została zorganizowana przez Ośrodek Pomocy Społecznej w Andrychowie przy wsparciu wadowickiej komendy, andrychowskiego komisariatu, Straży Miejskiej w Andrychowie oraz szkół z terenu gminy Andrychów.

W trosce o bezpieczeństwo wszystkich uczestników ruchu drogowego, policjanci i uczniowie szkól podstawowych nr 2 i 5 w Andrychowie tworząc „łańcuch” pragnęli pokazać, że nie ma społecznego przyzwolenia na łamanie przepisów ruchu drogowego oraz jazdę pod wpływem alkoholu i środków odurzających. Podczas gdy mundurowi kontrolowali trzeźwość kierowców, towarzyszący im uczniowie wręczali kierującym broszury informacyjne o konsekwencjach jazdy pod wpływem alkoholu. Przygotowali również transparenty. Tego dnia policjanci w czasie kontroli zatrzymali jednego nietrzeźwego kierowcę. Mężczyzna jadący fordem miał w organizmie 0,75 promila alkoholu.

Kolejne takie akcje odbyły się 8 listopada  (ZSS w Zagórniku, Rzykach i Sułkowicach Bolęcinie) 9 listopada  (ZSS w Roczynach, Targanicach i Publiczna Szkoła Podstawowa Stowarzyszenia Przyjaciół Szkół Katolickich w Brzezince).

Jak uczula policja, kierowanie w stanie nietrzeźwości nadal pozostaje główną przyczyną wypadków drogowych, w tym tych najpoważniejszych, ze skutkiem śmiertelnym. Niejednokrotnie wzorowa reakcja i postawa obywatelska może zapobiec tragedii. Pamiętajmy, że nawet anonimowa informacja przekazana na numer alarmowy bardzo często przyczynia się do zatrzymania sprawców przestępstw. Dzięki takiej postawie możemy zapobiec wielu tragediom na drogach.

(AS)

ze strony: https://wadowiceonline.pl/wydarzenia/20014-lancuchy-trzezwosci-w-gminie-andrychow-dadza-do-myslenia-kierowcom

ze strony: https://kamp2022.bezpromilowo.pl/wp-admin/post.php?post=909&action=edit

Dzieci namawiały kierowców do trzeźwości za kierownicą

, MAGAZYN, Wiadomości, 14.11.2021 09:15, Podczas akcji „wpadł” jeden pijany kierowca.

W ostatnich dwóch tygodniach w ramach kampanii społecznej „No promil – No problem” Dział Profilaktyki Środowiskowej Ośrodka Pomocy Społecznej w Andrychowie wspólnie z policją zorganizowali przy szkołach podstawowych akcję „Łańcuch trzeźwości”.
Codziennie przy drogach obok szkół gromadzili się uczniowie najmłodszych klas, którzy apelowali do kierowców o zachowanie trzeźwości za kierownicą.
Akcje te mają na celu edukację uczestników ruchu drogowego (głównie kierowców) oraz promowanie trzeźwości na drogach. Chcemy w ten sposób zamanifestować przeciwko kierowcom, którzy prowadzą pojazdy pod wpływem różnych środków odurzających (alkohol, narkotyki, itp.). Mamy nadzieję, że w ten sposób dotrzemy do świadomości jak największej liczby uczestników ruchu drogowego, co wpłynie na poprawę bezpieczeństwa na drodze i większą świadomość społeczną – informują nas organizatorzy.

Podczas akcji przebadano setki kierowców. Jeden z nich – na początku listopada przy SP 2 w Andrychowie – był nietrzeźwy. Jadąc fordem miał 0,75 promila alkoholu. Konsekwencje prawne go nie ominą.

ze strony: https://kamp2022.bezpromilowo.pl/wp-admin/post.php?post=909&action=edit

ze strony: https://spszczurowa.szkolna.net/n,wyniki-konkursu-plastycznego-rodzina-szczesliwa-rodzina-bez-nalogow

Wyniki konkursu plastycznego: „ Rodzina szczęśliwa- rodziną bez nałogów”

Utworzono dnia 01.11.2021 Drukuj

      Dnia 26.10.2021r. komisja w składzie: Pani Marcelina Pajor, Pan Robert Dzień oraz Pani Katarzyna Biedrońska dokonała oceny prac uczniów naszej szkoły, którzy wzięli udział w konkursie plastycznym: „Rodzina szczęśliwa- rodziną bez nałogów”, zorganizowanym w ramach ogólnopolskiej kampanii „NO PROMIL NO PROBLEM”.

      W klasach 1-3 poszczególne miejsca zajęli uczniowie:

I miejsce

Witold Turaczy 1b

Zuzanna Stachura 3a

Dominika Woda 2b

II miejsce

Milena Łucarz 2a

Natalia Filipek 2b

Filip Poznan 2a

III miejsce

Izabela Sznajder 2a

Paweł Siudut

Arkadiusz Cierniak 3b

Klasy 4-8

I miejsce

Daniel Czuj 7b

Milena Jastrzembska 5b

Czuj Wiktor 4b

II miejsce

Justyna Siudut 8b

Adrianna Broda 4b

Aleksandra Tracz 4b

III miejsce

Karol Tracz 8b

Kamila Hebda 5b

Mikołaj Domagała 5b

Ponadto pozostali uczestnicy konkursu otrzymali wyróżnienia, a są to:

Klasy 1-3

Natan Jarosz 1a

Nikola Banaś 1a

Liliana Hanek 1a

Aniela Niewola 1a

Klaudia Matyja 1b

Gabriela Giemza 1b

Wiktoria Rogóż 1b

Kamil Baniak 1b

Kamila Górska 1b

Grzegorz Żurek 2a

Katarzyna Czarna 2a

Hubert Chwała 2a

Milena Pawlik 2a

Kamila Caban 2a

Amelia Pięta 2a

Lea Bajor 2a

Oliwia Gałek 2b

Amelia Mundała 3a

Nikola Pająk 3a

Maja Domagała 3a

Ewa Małek 3b

W klasach 4-8 wyróżnienia otrzymali uczniowie:

Jakub Giemza 4a

Antoni Turaczy 4a

Martyna Struzik 4a

Julia Stec 4b

Hubert Michałowski 4b

Dorota Budzioch 5a

Zuzanna Kałuża 5a

Patryk Pająk 5a

Emilia Gofron 6

Gabriela Marek 7b

Zuzanna Turaczy 8b

Natalia Białoń 8c

         Dziękujemy wszystkim uczniom za wzięcie udziału w konkursie!!!

Rozdanie pamiątkowych dyplomów oraz nagród odbędzie się w piątek 5.11.2021 r.

Karolina Góra

Wyszukiwarka

Kalendarium

Rok wcześniejMiesiąc wcześniej Listopad 2021 Miesiąc późniejRok później Pn Wt Śr Cz Pt Sb Nd 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30

Imieniny

Imieniny: Huberta, Miły i Sylwii

ze strony: https://spszczurowa.szkolna.net/n,wyniki-konkursu-plastycznego-rodzina-szczesliwa-rodzina-bez-nalogow

ze strony: http://gkrpa.szaflary.pl/kampania-no-promil-no-problem-w-urzedzie-gminy-szaflary/

Published on 3 listopada, 2021 | by Katarzyna 0

Kampania „No Promil – No Problem” w Urzędzie Gminy Szaflary

Już po raz siódmy Gmina Szaflary włączyła się aktywnie w realizację Kampanii Społecznej zorganizowanej przez Stowarzyszenie Inicjatyw Społecznych „Solny Gwarek” przy współpracy Województwa Małopolskiego pn. „No Promil – No Problem”, której głównym celem jest propagowanie rozsądnego spożywania alkoholu, a przede wszystkim znaczące ograniczenie liczby kierowców, którzy decydują się na jazdę będąc pod wpływem alkoholu oraz zmiana społecznego nastawienia wobec nietrzeźwych kierowców – wzmocnienie postawy krytycznej u pasażerów pojazdów, których kierowca wzbudza wątpliwości co do stanu trzeźwości.

W bieżącym roku do działań przystąpiły wszystkie szkoły z terenu Gminy Szaflary, realizując różne programy i założenia, biorąc udział w konkursach, organizując marsze, pogadanki w klasach, lekcje wychowawcze, czy realizując wspólne działania z Komendą Powiatową Policji w Nowym Targu.

Również pracownicy Urzędu Gminy w Szaflarach oraz Radni Gminy Szaflary przyłączyli się do akcji „No Promilowej” podpisując deklarację odpowiedzialnego świadka/pasażera, której treść brzmi:

„Mam świadomość, że kierowca jadący pod wpływem alkoholu, stanowi zagrożenie dla siebie, pasażerów i innych użytkowników drogi, w tym dzieci. Może zabić albo okaleczyć niewinną osobę – również kogoś kogo kocham, na kim mi zależy…

Dlatego deklaruję: Jeżeli będę świadkiem sytuacji, w której nietrzeźwy kierowca zechce wsiadać do pojazdu, podejmę działania, aby powstrzymać go przed jazdą. Zwłaszcza wówczas, gdy kierowcą będzie ktoś mi bliski”.

Deklaracje oraz materiały informacyjne dotyczące kampanii wręczyły pracownikom Urzędu i radnym uczennice ze Szkoły Podstawowej w Maruszynie Górnej, które wraz z dyrektorem Panem Konradem Kuźmińskim przyjechały do Urzędu, za co w imieniu organizatorów składam serdeczne podziękowania.

  Pełnomocnik Wójta

ds. Rozwiązywania Problemów Alkoholowych

Katarzyna Sowa

ze strony: http://gkrpa.szaflary.pl/kampania-no-promil-no-problem-w-urzedzie-gminy-szaflary/

Podsumowanie Kampanii społecznej „No Promil – No Problem” w Gminie Szaflary

W dniu 30 listopada br. Gminna Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Szaflarach podsumowała działania realizowane w ramach Kampanii Społecznej „No Promil – No Problem” w 2021 roku. W Urzędzie Gminy Szaflary przygotowano tablicę tematyczną z informacjami o Kampanii, a w działania zaangażowały się wszystkie szkoły (tj. osiem szkół) z terenu gminy, tj.

 • Szkoła Podstawowa w Bańskiej Niżnej
 • Szkoła Podstawowa w Bańskiej Wyżnej
 • Szkoła Podstawowa w Skrzypnem
 • Szkoła Podstawowa w Maruszynie Dolnej
 • Szkoła Podstawowa w Maruszynie Górnej
 • Szkoła Podstawowa w Zaskalu
 • Szkoła Podstawowa w Borze
 • Szkoła Podstawowa w Szaflarach.

W Gminie Szaflary działania w ramach Kampanii były prowadzone zarówno w miesiącu czerwcu w związku z organizacjami imprez z okazji Dnia Dziecka, jak i w okresie od października do listopada.

W Szkole Podstawowej w Bańskiej Wyżnej wszelkie działania rozpoczęto od przygotowania planu działań oraz przydziału zadań poszczególnym klasom. A działo się naprawdę sporo. Przygotowano gazetkę tematyczna związaną z akcją. Uczniowie najmłodszych klas tj. 0-III wzięli udział w pogadankach nt. bezpieczeństwa podczas jazdy oraz reagowania na chęć prowadzenia pojazdu pod wpływem alkoholu. Układano wcześniej przygotowane puzzle związane z tegorocznym hasłem akcji oraz odgrywano scenki związane z odwagą bycia sobą i odwagą przeciwstawiania się złu.

Starsi uczniowie z klas IV-VIII na lekcjach z wychowawcą rozmawiali na temat obywatelskiego obowiązku, jakim jest reagowanie na nietrzeźwych kierowców oraz nakłanianie osób z najbliższego otoczenia do zmiany nastawienia związanego z prowadzeniem wszelakich pojazdów pod wpływem alkoholu i środków psychoaktywnych. Brali udział w podchodach mających na celu odnalezienie elementów składających się na tegoroczne hasło kampanii: ”Prawdziwa odwaga lubi bezpromilowe klimaty.

Ważnym elementem Kampanii było zaproszenie do szkoły policjantów z Komendy Powiatowej Policji w Nowym Targu, którzy opowiadali o niebezpiecznych sytuacjach związanych z kierowaniem pojazdami pod wpływem substancji niedozwolonych. Wykorzystując alkogoogle uczniowie mogli przekonać się, jak widzi świat osoba nietrzeźwa, która prowadzi swój pojazd. Policjanci wskazywali również na ważny aspekt osób podróżujących z nietrzeźwymi oraz przyzwolenia na takie działanie. Zakończeniem kampanii był udział uczniów w uroczystym happeningu połączonym z marszem trzeźwości będący podsumowaniem tegorocznej edycji kampanii „NO PROMIL – NO PROBLEM.

W Kampanii aktywny udział wzięło 156 uczniów, 12 nauczycieli, Dyrektor Szkoły, 4 policjantów.

http://gkrpa.szaflary.pl/kampania-no-promil-no-problem-w-sp-w-banskiej-wyznej/

Na terenie Szkoły Podstawowej w Borze przygotowano tablicę tematyczną informująca o kampanii, zorganizowano w klasie minipodchody wg przekazanego scenariusza, przygotowano ulotki dla rodziców/ mieszkańców na temat trzeźwości i konieczności prowadzenia pojazdów bez promili, a na koniec zorganizowano marsz na rzecz trzeźwości, którego mottem przewodnim było hasło tegorocznej Kampanii „Prawdziwa odwaga lubi bezpromilowe klimaty”.

W Kampanii udział wzięło 15 uczniów, 2 nauczycieli oraz 1 rodzic.

http://gkrpa.szaflary.pl/kampania-no-promil-no-problem-w-sp-w-borze-2/

http://gkrpa.szaflary.pl/dzien-dziecka-w-sp-w-borze-2/

http://spbor.szkolnastrona.pl/index.php?c=article&id=66

W Szkole Podstawowej w Szaflarach w akcję włączyła się cała społeczność szkolna. Koordynator szkolny przeprowadziła pogadankę na temat – jak ważne jest zachowanie nopromilowe za kierownicą. Uświadamiała młodych ludzi, że mają prawo zareagować, kiedy widzą, że ktoś pod wpływem alkoholu chce wsiąść za kierownicę i odjechać pojazdem.

W starszych klasach z pomocą wychowawców, przeprowadzono warsztaty profilaktyczne – „Mini Podchody w Klasie” oraz „Grę Terenową”, podczas których uczniowie mieli odkryć hasło tegorocznej kampanii: „Prawdziwa odwaga lubi bezpromilowe klimaty”. Pani pedagog zachęcała również uczniów z klas 8 i 7, do podpisania deklaracji odpowiedzialnego pasażera. Wielu z nich podjęło się tego zadania. Również wszyscy nauczyciele szkoły, podpisali taką deklarację bez wahania. Każdy odważny pasażer dostał cukierka. Dodatkowo na korytarzu wisiała gazetka poświęcona tej akcji oraz materiały dotyczące konkursu indywidualnego i konkursu dla rodzin.

W Kampanii aktywny udział wzięło 65 uczniów, 3 nauczycieli, 2 rodziców, natomiast pośrednio do projektu zaangażowano wszystkich uczniów w szkole.

http://gkrpa.szaflary.pl/kampania-no-promil-no-problem-w-sp-w-szaflarach/

W Szkole Podstawowej w Bańskiej Niżnej jak co roku, dzieci z oddziału przedszkolnego i starsi uczniowie wzięli udział w Kampanii.

Zaangażowani zostali również nauczyciele, rodzice oraz strażacy z OSP z Bańskiej Niżnej. Odbył się happening – marsz trzeźwości. Dzieci skandowały hasła „ Droga dla trzeźwych kierowców”, „Piłeś? Nie jedź!” niosąc transparenty i plakaty nawołujące do trzeźwości i odpowiedzialności na drodze. Nad bezpieczeństwem uczestników czuwali strażacy z OSP. Uczniowie wzięli udział w profilaktycznych zajęciach, nopromilowych konkursach: plastycznym, literackim oraz rodzinnym. Wspólnie z rodzicami wykonali ciekawe gry nopromilowe. W niedzielę 7 listopada 2021 roku, przy kościele – uczniowie z klasy IV rozdawali informacyjne ulotki i materiały kampanii. Wielu mieszkańców Bańskiej Niżnej podpisało deklarację odpowiedzialnego pasażera i świadka – zobowiązując się do podejmowania działań, powstrzymujących nietrzeźwego kierowcę przed jazdą. Deklarację podpisała Pani Dyrektor Jolanta Stolarczyk, ksiądz proboszcz, nauczyciele, inni pracownicy szkoły, uczniowie, absolwenci i rodzice.

W Kampanii aktywny udział wzięło 93 uczniów, 14 nauczycieli, 8 rodziców, natomiast pośrednio do projektu zaangażowano jeszcze 7 rodziców i 30 innych osób (w tym strażaków Ochotniczej Straży Pożarnej).

http://gkrpa.szaflary.pl/kampania-no-promil-no-problem-w-sp-w-banskiej-niznej/

https://www.facebook.com/SP-Ba%C5%84ska-Ni%C5%BCna-121199318564153/

http://gkrpa.szaflary.pl/dzien-dziecka-w-sp-w-banskiej-niznej/

Kolejną szkołą, która przystąpiła do Kampanii była SP w Zaskalu. Wspierając akcję uczniowie z młodszych klas wykonali plakaty, które zostały rozwieszone w szkole. W klasach starszych uczniowie układali hasła dotyczące bezpiecznego, bo trzeźwego uczestnictwa w ruchu drogowym. Na godzinach wychowawczych uczniowie razem z wychowawcami rozmawiali o roli tych haseł. Zostały one również dołączone do plakatów, znajdujących się na terenie szkoły. Wykonano gazetki tematyczne, w których zwrócono uwagę na bezpieczne, bezpromilowe zachowanie kierowców na drodze. Na gazetkach znalazły się także informacje przedstawiające, do czego może doprowadzić bezmyślność pijanych kierowców, a także co należy robić aby każdy z uczestników ruchu drogowego był bezpieczny.

22 listopada do akcji włączyli się również funkcjonariusze policji z Komendy Powiatowej w Nowym Targu. W tym dniu zorganizowano także akcję, która miała na celu rozpropagować kampanię No Promil No Problem. Uczniowie nosili przypięte do ubrań logo kampanii. Aby przybliżyć dzieciom i młodzieży, jak ważne jest bezpromilowe bezpieczeństwo, na lekcjach godzin wychowawczych przeprowadzone zostały pogadanki z uwzględnieniem materiałów dostarczony przez GOPS w Szaflarach

W Kampanii aktywny udział wzięło 93 uczniów, 7 nauczycieli, 2 policjantów.

http://gkrpa.szaflary.pl/kampania-no-promil-no-problem-w-sp-w-zaskalu-2/

http://zspigzaskale.szkolnastrona.pl/art,961,no-promil-no-problem

Szkoła Podstawowa w Maruszynie Górnej równie aktywnie przystąpiła do Kampanii angażując do niej nauczycieli oraz wszystkich uczniów.

W ramach kampanii przeprowadzono minikonkursy literacki oraz plastyczno-techniczny. Część prac, która uzyskała kwalifikację została przesłana do oceny organizatorom akcji. Nauczyciele prowadzili zajęcia profilaktyczne w klasach poruszające kwestię szkodliwości spożywania alkoholu. Klasa V uczestniczyła w dwóch happeningach podczas których zachęcała pracowników Gminy Szaflary jak i Radnych do odpowiedzialnej postawy wobec spożywania alkoholu. Na korytarzu stałym elementem jest No-Promilowa gazetka informacyjna zawierająca wiele przydanych wskazówek – m. in. prezentację dotyczącą mitów na temat alkoholu. Uczniowie działający na rzecz akcji profilaktycznych nagradzani byli słodyczami z logo kampanii.

W Kampanii aktywny udział wzięło 25 uczniów, 2 nauczycieli, natomiast pośrednio do projektu zaangażowano 58 uczniów.

http://gkrpa.szaflary.pl/kampania-no-promil-no-problem-w-sp-w-maruszynie-gornej-2/

http://gkrpa.szaflary.pl/no-promil-no-problem-w-sp-w-maruszynie-gornej/

Kolejną szkołą aktywnie włączającą się w Kampanię była Szkoła Podstawowa w Skrzypnem.

Na godzinach wychowawczych przeprowadzono lekcje zgodnie z wytycznymi zawartymi w scenariuszu otrzymanym od organizatora Kampanii. Uczniowie rozpoczęli zajęcia od przeanalizowania w grupach różnych sytuacji z życia, a następnie odpowiadali na pytanie „Czy według nich osoba, o której mowa, wykazała się prawdziwą odwagą i dlaczego?”. Pojawiły się bardzo ciekawe uzasadnienia i przemyślenia. Uczniowie bardzo empatycznie odnieśli się do osób i ich historii opisanych w zadaniu. Następnie przeprowadzona została w klasie gra. Uczniowie w klasach poszukiwali kawałków puzzli z hasłem kampanii. Wskazówki zgodnie z instrukcją otrzymała każda z grup. Zadanie okazało się dla uczniów bardzo interesujące i wzbudziło wiele pozytywnych emocji. Na końcu wszystkie grupy ułożyły hasło tegorocznej kampanii, które zostało omówione na forum klasy. Uczniowie chętnie dzielili się swoimi doświadczeniami. Opowiadali o swoich przygodach, które wymagały od nich odwagi.

W Kampanii aktywny udział wzięło 17 uczniów oraz 2 nauczycieli.

http://gkrpa.szaflary.pl/kampania-no-promil-no-problem-w-sp-w-skrzypnem/

http://gkrpa.szaflary.pl/dzien-dziecka-w-sp-w-2/

W Szkole Podstawowej w Maruszynie Dolnej uczniowie wzięli udział w konkursie plastycznym pod hasłem” Prawdziwa odwaga lubi bezpromilowe klimaty”. Konkurs odbył się w trzech grupach wiekowych klas I-III, IV-VI, VII-VIII. Na poziomie etapu szkolnego w konkursie wzięło udział 35 uczniów. Szkolna komisja wybrała 12 prac, które zostały przekazane na kolejny etap. Uczniowie otrzymali również ulotki dla rodziców z cyklu „ Bajki bezpromilowe” i inne materiały promujące trzeźwe poruszanie się po drogach. W klasach zostały przeprowadzone lekcje profilaktyczne. Głównym założeniem zajęć wśród uczniów było zwrócenie uwagi na ograniczenie liczby osób kierujących pojazdami pod wpływem alkoholu lub środków odurzających oraz podkreślenie roli pasażerów i innych osób, aby nie wahali się reagować w sytuacjach, gdy widzą, że za kierownicę wsiada nietrzeźwy.

W Kampanii aktywny udział wzięło 99 uczniów, 9 nauczycieli oraz 10 rodziców.

http://gkrpa.szaflary.pl/kampania-no-promil-no-problem-w-sp-w-maruszynie-dolnej/

http://gkrpa.szaflary.pl/dzien-dziecka-w-sp-w-maruszynie-dolnej/

W bieżącym roku Gmina Szaflary doceniła Pana Łukasza Romańczuka z Woli Karczewskiej, który będąc przejazdem w naszej okolicy dokonał obywatelskiego zatrzymania osoby nietrzeźwej. Bezpieczeństwo naszych mieszkańców stanowi jedną z najważniejszych działań GKRPA w Szaflarach, dlatego też każde wsparcie jest bardzo cenne, szczególnie gdy dotyczy tak ważnej sprawy jak trzeźwość na drodze. Z uwagi na dzielącą nas odległość podziękowania oraz drobne upominki dla Pana Łukasza zostały przesłane pocztą.

http://gkrpa.szaflary.pl/c-c-kampanii-no-promil-no-problem/

http://gkrpa.szaflary.pl/kampania-no-promil-no-problem-w-urzedzie-gminy-szaflary/

https://podhale24.pl/rozmaitosci/artykul/80506/Kampania_quotNo_Promil_No_Problemquot_w_gminie_Szaflary_zdjecia.html

Wszystkie działania podejmowane przez uczniów z naszych szkół, nauczycieli, rodziców czy inne osoby zaangażowane w Kampanię zasługiwały na pochwałę i nagrody, a opiekunom należą się serdeczne podziękowania za tak szybkie i sprawne przygotowanie i przeprowadzenie akcji.

ze strony: https://bochniazbliska.pl/wydarzenia/dzieci-z-rzezawy-zachecaly-kierowcow-by-nie-siadali-za-kierownice-pod-wplywem-alkoholu-zdjecia/

Dzieci z Rzezawy zachęcały kierowców, by nie wsiadali za kierownicę pod wpływem alkoholu ZDJĘCIA

Wójt gminy Rzezawa Mariusz Palej objął honorowy patronat XIV edycją kampanii społecznej „NO PROMIL – NO PROBLEM” pod hasłem „Prawdziwa Odwaga lubi Bezpromilowe Klimaty”. W tegoroczną kampanię pod hasłem „Prawdziwa wolność lubi bezpromilowe klimaty” zaangażowało się siedem szkół z terenu Gminy Rzezawa.

Kampania ta ma na celu ograniczenie na terenie Małopolski liczby osób, prowadzących pojazdy pod wpływem alkoholu i innych środków psychoaktywnych oraz zmianę społecznego nastawienia wobec nietrzeźwych kierowców, tak aby pasażerowie byli gotowi do powstrzymywania od prowadzenia pojazdu przez pijanego kierowcę.

 • Publiczna Szkoła Podstawowa w Rzezawie
 • Publiczna Szkoła Podstawowa w Dąbrówce
 • Publiczna Szkoła Podstawowa w Łazach
 • Publiczna Szkoła Podstawowa w Okulicach
 • Publiczna Szkoła Podstawowa w Krzeczowie
 • Publiczna Szkołą Podstawowa w Jodłówce
 • Publiczna Szkoła Podstawowa w Borku

Co zrobiono w ramach kampanii?

1.Uczniowie wzięli udział w „Szkoleniu dla liderów młodzieżowych” za pomocą platformy ZOOM – 91 uczniów.
2. Wychowawcy klas przeprowadzili warsztaty profilaktyczne w oparciu o udostępnione scenariusze dla 648 uczniów.
3. Uczniowie po wysłuchaniu informacji na temat szkodliwości alkoholu wykonali prace plastyczne na konkurs indywidualny.
4. Na terenach wszystkich szkół zostały wykonane tablice tematyczne z informacją o kampanii – 7 szkół.
5. Placówki oświatowe w inicjatywie obywatelskiej zorganizowały marsze, happeningi promujące kampanię NO PROMIL NO PROBLEM. W działaniach brało udział 596 uczniów.
6. Zorganizowano zebrania z rodzicami, na których przedstawiona została prezentacja multimedialna na temat przepisów prawa i obliczeń stężenia alkoholu we krwi,jak również przedstawione zostały mity na temat picia alkoholu i prowadzenia pojazdów dla 522 rodziców. 7. Rozdane zostały ulotki tematyczne, „Listy do kierowców” oraz zebrane deklaracje odpowiedzialnego pasażera/świadka w ilości 428 sztuk.Ponadto w szkołach we współpracy z Komendą Powiatową Policji w Bochni przeprowadzono akcję badania trzeźwości kierowców, jak również zaplanowano spotkanie z funkcjonariuszem policji z Wydziału ds. Nieletnich. Działania w ramach kampanii NO PROMIL NO PROBLEM , nadal będą realizowane w placówkach oświatowych na terenie gminy Rzezawa.Serdeczne podziękowania za szybkie i sprawne działania w ramach kampanii należą się uczniom z naszych szkół, rodzicom oraz nauczycielom. Przedsięwzięcie stanowi element Gminnego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych.

ze strony: https://bochniazbliska.pl/wydarzenia/dzieci-z-rzezawy-zachecaly-kierowcow-by-nie-siadali-za-kierownice-pod-wplywem-alkoholu-zdjecia/

Borek

Zespół Szkolno – Przedszkolny w Zedermanie

W ramach kampanii społecznej No promil No problem w Zespole Szkolno -Przedszkolnym w Zedermanie podjęto następujące działania:

 1. Wykonano tablicę tematyczną NO PROMIL NO PROBLEM.
 2. Przeprowadzono pogadanki z uczniami uświadamiające cel kampanii No promil No problem.
 3. Uczniowie przygotowali plakaty dotyczące kampanii NO PROMIL NO PROBLEM.
 4. Zrealizowano zajęcia profilaktyczne w oparciu o scenariusze zajęć udostępnione przez organizatorów.
 5. Zorganizowano happening na terenie szkoły. Rozdano uczniom balony oraz ulotki profilaktyczne (do przekazania dla rodziców), a także pozostawiono część ulotek w szkole.
 6. Uczniowie wzięli udział w konkursie indywidualnym.
 7. Pedagogizowano rodziców.

Karolina Sikorska-Gęgotek – szkolny koordynator kampanii No promil No problem

SP Zawada oraz SP Kosmolów

W ramach kampanii społecznej No promil No problem w Szkole Podstawowej w Zawadzie oraz w Szkole Podstawowej w Kosmolowie podjęto następujące działania:
1. Przeprowadzono pogadanki z uczniami uświadamiające jaki jest cel kampanii No promil No problem.
2. Zorganizowano marsz uczniów klas 1-8 po ulicy Zawady w dniu 08.11.2021r. i Kosmolowa w dniu 10.11.2021r. promujący trzeźwość kierowców na drogach. Rozdano uczniom transparenty, plakaty, balony oraz ulotki profilaktyczne (do przekazania dla rodziców), a także pozostawiono część ulotek w sklepie na wsi.
3. Przygotowano na terenie szkoły gazetkę tematyczną z informacją o kampanii.
4. Zaangażowano uczniów w udział w konkursie indywidualnym.

Magdalena Gamrot – szkolny koordynator kampanii No promil No problem

Olkusz-ZSP Osiek

W ramach kampanii społecznej No promil No problem w Zespole SZkolno -Przedszkolnym w Osieku podjęto następujące działania:
1. Przeprowadzono pogadanki z uczniami uświadamiające jaki jest cel kampanii No promil No problem.

2. Uczniowie przygotowali plakaty dotyczące kampanii.
2. Zorganizowano marsz uczniów z klasy  8 po ulicy Osieka w dniu 23.11.2021r. promujący trzeźwość kierowców na drogach.  Uczniowie plakaty rozwiesili na płocie przed szkołą.Rozdano uczniom balony oraz ulotki profilaktyczne (do przekazania dla rodziców), a także pozostawiono część ulotek w sklepie na wsi.
3. Zaangażowano uczniów w udział w konkursie indywidualnym.

Agnieszka Adamska – szkolny koordynator kampanii No promil No problem

Zespół Szkolno – Przedszkolny w Braciejówce

W ramach kampanii ,,No promil No problem” podjęto nastepujące działania:

– happening na terenie szkoły przeprowadzony przez uczniów starszych klas

– warsztaty profilaktyczne ,,Czy alkohol szkodzi?  Przyczyny i skutki spożywania alkoholu”

– pedagogizacja rodziców na zebraniach 

Anna Facler – Januszek

Zespół Szkolno – Przedszkolny Nr 2 Szkoła Podstawowa Nr 6 im. F. Chopina, Olkusz

Działania:

 • Wykonano tablicę tematyczną NO PROMIL NO PROBLEM,
 • Zrealizowano na godzinach wychowawczych zajęcia profilaktyczne w oparciu o scenariusze zajęć udostępnione przez organizatorów,
 • Udział uczniów w konkursie indywidualnym,
 • Udział uczniów w marszu, zorganizowanym na terenie Osiedla Pomorzany,
 • Za pomocą Internetu przekazano rodzicom prezentacje dotyczące kampanii No promil No problem

Szkoła Podstawowa im. gen. S.Maczka, Pojałowice, gmina Miechów

W trakcie realizacji kampanii:

– w ramach zajęć świetlicowych oraz na godzinach wychowawczych przeprowadzono zajęcia profilaktyczne dla młodzieży – klasy IV – VIII – 85 uczniów

–  na terenie szkoły przygotowano tablicę tematyczną z informacją o akcji

– zorganizowano inicjatywę obywatelską: uczniowie klasy V i VI ( 31 osob) wraz z patrolem policji z KPP Miechów zatrzymywali kierowców, rozdawali ulotki i informowali o głównych założeniach kapmanii NO PROMIL – NO PROBLEM.

Michalina Ławik

Szkoła Podstawowa im. św. Jana Pawła II w Radziszowie

ze strony: https://www.facebook.com/groups/964918283905809/permalink/1408211919576441/?sfnsn=mo&ref=share

Kampania społeczna ” No promil – no problem”

Uczniowie SP nr 2 w Choczni wraz z koordynatorem akcji zorganizowali happening w dniu 17.grudnia 2021 r. – ” Kierowco – bądź promykiem- NIE promilem

Głównym celem kampanii jest ograniczenie na terenie Małopolski liczby osób, które prowadzą pojazdy pod wpływem alkoholu i innych środków psychoaktywnych oraz zmianę spolecznego nastawienia wobec nietrzeźwych kierowców- wzmocnienie u pasażerów gotowości do powstrzymywania nietrzeźwego kierowcy.

Zaproszeni przedstawiciele Komendy Powiatowej Policji w Wadowicach sprawdzali stan trzeżwości zatrzymanych kierowców, uczniowie wręczali ulotki profilaktyczne.

Zamiast mandatów były przewidziane cukierki i baloniki z logo kampanii.

Było to podsumowanie akcji, uczniowie kl. II-VIII uczestniczyli wcześniej w lekcjach profilaktycznych.

Wszyscy skontrolowani byli trzeźwi – uśmiechnięci i ODPOWIEDZIALNI ! WZOREM DLA SWOICH DZIECI – przyszłych kierowców. BRAWO DLA NICH! Mamy nadzieję, że udział uczniów naszej szkoły w tego typu kampanii przyczyni się do mądrych i odpowiedzialnych postaw w przyszłości.

Dziękujemy serdecznie Pani asp. szt. Katarzynie Hermie i sierz. szt. Robertowi Moskale za przyjęcie zaproszenia do naszej szkoły.